Organizacja transportu ponadgabarytowego

Przewóz towarów, które przekraczają dopuszczalne normy, wymagają spełnienia wielu warunków. Transport ponadgabarytowy to złożona i jedna z najtrudniejszych usług, jakie oferują firmy transportowe w Polsce. Komu go zlecić? Jak się do niego przygotować?

Kiedy zlecić transport ponadgabarytowy?

To prawo o ruchu drogowym określa najważniejsze kwestie związane z transportem ponadgabarytowym. Pierwszym aspektem są wymiary ładunku – określamy go jako wielkogabarytowy, gdy:

  • szerokość całego transportu wyniesie więcej niż 2,5 m;
  • długość pojazdu ma ponad 16,5 m, a w przypadku naczep i przyczep ponad 18,5 m;
  • wysokość transportu ma ponad 4 m;
  • waga całkowita transportu to ponad 42 tony.

Już przekroczenie jednego parametru daje sygnał, że jest to gabaryt ponad normę. Wówczas należy zdobyć zgodę na jego przewóz. Dokument ten jest wydawany przez różne organy jak np. starosta, GDDKiA czy Urząd Celny. Wszystko zależy, na jakiej drodze będzie organizowany. Zgoda może mieć charakter jednorazowy lub czasowy, czyli może zostać wystawiona na dany okres (np. miesiąc, pół roku). Bardzo często tego rodzaju transport wymaga eskorty, która podczas wykonywania zadania, ma dodatkowo dbać o bezpieczeństwo na drodze. 

Rodzaje naczep w transporcie ponadnormatywnym

Przy organizacji przewozu ładunku ponadgabarytowego bardzo ważny jest dobór odpowiedniej naczepy niskopodwoziowej. Do najbardziej popularnych modeli należą: 

  • platforma — dla ładunków o szerokości powyżej 2,45 m (przewóz mniejszych maszyn budowlanych rolniczych);
  • semi — dla ładunków o szerokości powyżej 2,75 m (transport sprzętu budowlanego, urządzeń przemysłowych, konstrukcji stalowych);
  • tieffbet — do ładunków o wysokości powyżej 3,2 m  (elementy dźwigów, statków, konstrukcji, linie produkcyjne).

Naczepy niskopodwoziowe to drogi specjalistyczny sprzęt. Nie mają one przedniej osi, więc są oparte o ciągnik siodłowy. W zależności ile osi zawierają, mocuje się w nich ogumienie pojedyncze lub bliźniacze. Często wyposażone są w zawieszenie hydrauliczne, które opuszcza ją do poziomu jezdni oraz najazdy, dzięki którym można załadować np. bardzo duże maszyny. 

Komu powierzyć transport ponadgabarytowy?

Za sukcesem każdej misji stoją nie tylko odpowiednie sprzęty, lecz również ludzie z wielkim doświadczeniem i znajomością branży transportowej. Wykwalifikowana kadra zna procedury i wie, jak zorganizować tego typu przewóz. Profesjonalna firma transportowa zajmuje się nie tylko przygotowaniem sprzętu, ale również potrzebnymi formalnościami. Posiadając teoretyczną i praktyczną wiedzę, pracownicy wiedzą, jak szybko uzyskać pozwolenia, kiedy załadować towar, jak zabezpieczyć transport ponadgabarytowy oraz jak ustalić trasę przejazdu. 

Ile kosztuje transport nienormatywny?

Koszt przewozu ładunku nienormatywnego zależy od kilku czynników. Ważna jest jego wielkość, przebyta trasa oraz miejsce docelowe. Przykładem może być sytuacja, gdy zbyt wysoki towar nie może być przewieziony krótszą trasą, na której jest nisko położony wiadukt.  Wówczas pojazd musi wybrać dłuższą drogę, co wpływa na czas i cenę transportu.