Oprogramowanie dedykowane dla firm – dlaczego warto?

Cyfryzacja polskich firm postępuje, a coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie oprogramowania dedykowanego. Co odróżnia je od rozwiązań gotowych i czy warto na tę opcję się zdecydować?

Co to jest „oprogramowanie dedykowane”?

Oprogramowanie dedykowane tworzone jest na zamówienie konkretnej firmy. Odpowiada – a przynajmniej odpowiadać powinno – na potrzeby danego przedsiębiorstwa. Oprogramowanie dedykowane wysokiej jakości powstaje, aby rozwiązać problemy biznesu i pomóc w osiągnięciu określonych celów biznesowych. Istotne jest także jego dostosowanie do procedur i procesów w firmie. 

Więcej na temat oprogramowania dedykowanego i rozwiązań pudełkowych można przeczytać w artykule „Oprogramowanie dedykowane czy pudełkowe – które wybrać?”.

Czy warto wybrać oprogramowanie dedykowane?

Oprogramowanie dedykowane jest zwykle znacznie droższe niż rozwiązania gotowe. Co więcej, na jego dostarczenie trzeba poczekać, podczas gdy systemy „pudełkowe” są dostępne od ręki. Mimo to coraz więcej firm decyduje się właśnie na zamówienie programu czy systemu, stworzonego od podstaw. Dlaczego?

  1. Zleceniodawca ma dużą swobodę w zakresie wyboru funkcji, jakie będzie posiadało oprogramowanie. Ograniczają go jedynie budżet i ewentualnie możliwości techniczne. W sytuacji, gdy systemy gotowe nie są w stanie pokryć pełnego zapotrzebowania firmy – oprogramowanie dedykowane to najlepsza opcja.
  2. Oprogramowanie tego typu może być tworzone z myślą o tym, aby jak jego obsługa była jak najłatwiejsza dla pracowników konkretnej firmy. To ułatwia wdrożenie oraz pracę. Zdarza się, że wprowadzenie gotowych rozwiązań staje się problematyczne, ponieważ wymaga zmiany przyzwyczajeń pracowników. To zaś może okazać się bardziej czasochłonne i kosztowne niż zakup oprogramowania dedykowanego.
  3. Oprogramowanie dedykowane jest – a przynajmniej być powinno – zarezerwowane tylko dla jednej firmy. To oznacza, że konkurencja nie ma dostępu do identycznego rozwiązania. Nawet jeśli Software House stworzy podobny system dla innej firmy, nie może być on taki sam. Kod tworzony będzie od podstaw, a opcje i sposób obsługi – odmienne.

Wreszcie – kupując oprogramowanie dedykowane, firma zazwyczaj otrzymuje pełnię praw do niego. Może je później dowolnie modyfikować, co sprawia, że system w razie potrzeby rozwija się wraz z przedsiębiorstwem.

Więcej informacji można znaleźć w tekście „Oprogramowanie dedykowane – plusy i minusy”.

O czym należy pamiętać?

Rozważając zamawianie oprogramowania dedykowanego, warto pamiętać o paru sprawach. Przede wszystkim: zastanowić się nad potrzebami firmy i nad tym, jakie problemy projekt ma rozwiązać. Dlaczego? Ponieważ oprogramowanie dedykowane, choć często bywa najlepszym rozwiązaniem, nie jest takim zawsze. Należy więc zastanowić się, czy inwestycja faktycznie będzie opłacalna. Dodatkowo – istotne jest, aby ustalić, jakim celom oprogramowanie ma służyć, na jakie potrzeby odpowiedzieć. Jeżeli firma dobrze zna swoje potrzeby i wskaże je Software House, szanse na sukces są znacznie większe.

Druga sprawa to wybranie odpowiedniego wykonawcy. Warto przeprowadzić research w tym zakresie i porozmawiać z przedstawicielami przynajmniej kilku firm typu Software House.

Ponadto bardzo istotne jest zdanie sobie sprawy z tego, że chociaż to Software House tworzy oprogramowanie, konieczna będzie ścisła współpraca. M.in. po to, by dostarczać informacji i weryfikować założenia. Warto więc jasno ustalić zasady współdziałania oraz pamiętać o tym, że przedstawiciel firmy musi zarezerwować czas na nadzorowanie projektu.