Wypadki z udziałem regałów – jak ich uniknąć na magazynie?

Pracownicy magazynu często uważają regały magazynowe za coś oczywistego. Regały są zaprojektowane tak, aby służyły przez lata bez uwagi lub konserwacji – do momentu uszkodzenia. Corocznie jednak dochodzi do coraz większej liczby wypadków w magazynach z powodu uszkodzonych regałów. Według danych magazyny stanowią jedne z największych zagrożeń wśród pracowników. Awaria regału może potencjalnie zranić lub zabić pracownika magazynu. Przerwy w działalności, koszty wymiany i sprzątania, utrata zapasów produktów i potencjalne spory sądowe mogą również wystąpić z powodu awarii tego rodzaju.

Uszkodzenia regałów magazynowych są widoczne wizualnie.

Kiedy wiele elementów konstrukcyjnych jest złamanych, zgiętych lub nawet skręconych, trudno to przeoczyć. Istnieją jednak pewne uszkodzenia, które mogą być trudniejsze do wykrycia. Kwestia, która gołym okiem może wydawać się nieistotna lub drobna, może być poważniejsza, niż się ludziom wydaje. Tego rodzaju uszkodzenie może ostatecznie spowodować poważny wypadek.

Jeśli uszkodzenie nie jest zauważalne, pracownik może nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, dopóki nie nastąpi katastrofalny wypadek. Zdarza się również, że pracownik może zauważyć uszkodzenie regału magazynowego, ale nie zgłasza tego. Dokładne kontrole przeprowadzane regularnie mogą naprawdę się opłacić. ,

Oto kilka sygnałów, na które należy zwrócić uwagę podczas inspekcji regału magazynowego

Ogólny wygląd

Czy regał jest przekrzywiony lub skręcony, czy też jest pionowy i wypoziomowany, tak jak powinien? Regały, które są źle wyrównane lub mają krzywe rzędy, są oczywistymi problematycznymi znakami ostrzegawczymi. Czynnikiem, który może powodować problemy ze stężeniem ukośnym, poziomym lub pionowym, może być słabe podparcie podłogi.

Sprzęt do przenoszenia materiałów, w tym wózki widłowe, może również spowodować uszkodzenie regału magazynowego. Regały ze złym wyrównaniem lub krzywe rzędy są wyraźnymi problematycznymi wskaźnikami uszkodzeń. Aby wpłynąć na elementy regału, w tym na luźne belki, łączniki lub stężenia, wystarczy niewielki wpływ wózka. Na to po prostu trzeba uważać.

Wygięty regał

Bez dokładnej inspekcji powyginane lub wygięte kolumny mogą być trudne do wykrycia. Stojak musi być tylko lekko wygięty, aby nie mógł udźwignąć dużych obciążeń. Aby sprawdzić, czy w regale nie ma zapięć lub zagięć, umieść poziomicę o długości trzech m lub inną prostownicę na pionowej powierzchni. Jeśli są jakieś luki, w konstrukcji szafy są słabe punkty.

Odchylenie wiązki poziomej

Odchylone belki również są trudne do wykrycia, ale jeśli istnieją oczywiste oznaki wygięcia lub ugięcia, może to stanowić poważny problem dla pracowników magazynu. Obciążenia należy natychmiast usunąć i podjąć odpowiednie środki w celu wymiany lub naprawy belki.

Ukośne usztywnienie amortyzuje każde uderzenie, jakie może przyjąć stojak, jeśli zostanie fizycznie skręcony lub uderzony z dużą siłą. Zabezpieczenia, które są pęknięte lub wysklepione, wymagają natychmiastowej uwagi, ponieważ mogą stanowić niebezpieczną sytuację, jeśli zostaną pozostawione bez opieki.

Więcej informacji na ten temat może Ci udzielić renomowany producent regałów wysokiego składowania.