Obsługa BHP dla firm – do kogo jest kierowana i co powinna obejmować?

Dbanie o ścisłe stosowanie się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest bezwzględnym obowiązkiem każdego pracodawcy. Musi on również zapewnić wszystkim swoim pracownikom odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków. Przedsiębiorca nie może traktować tych wymagań lekko, ponieważ instytucje państwowe czuwają nad tym, czy w firmach przestrzegane są zasady BHP. W ostatnim czasie coraz bardziej popularna staje się obsługa BHP dla firm oferowana przez zewnętrzne przedsiębiorstwa. Na czym polega to rozwiązanie i kiedy warto z niego skorzystać?

Outsourcing usług BHP – kiedy warto się na niego zdecydować?

Obsługa BHP w systemie outsourcingu to doskonałe rozwiązanie dla małych i średnich firm. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na takie usługi, aby zaoszczędzić czas i pieniądze. Zamiast zatrudniać we własnej firmie osobny sektor pracowników BHP, pracodawca może powierzyć opiekę BHP firmie, która zajmuje się tym na co dzień. Wybierając profesjonalne i doświadczone przedsiębiorstwo, właściciel firmy może być przekonany, że uzyska usługi wysokiej jakości. Przepisy BHP bywają bardzo skomplikowane, a metody dbania o bezpieczeństwo pracowników są uzależnione od charakteru danego miejsca pracy. Zewnętrzni specjaliści, którzy są na bieżąco z obowiązującymi zasadami BHP, będą w stanie należycie dostosować przedsiębiorstwo do państwowych wymagań. Dzięki temu zarówno pracodawca, jak i pracownicy mogą być spokojni. Trzeba przy tym pamiętać, że niebezpieczeństwa i wypadki mogą zdarzyć się właściwie w każdym miejscu pracy, nie ma więc takiej sytuacji, gdy obsługa BHP jest zbędna.

Co obejmuje profesjonalna obsługa BHP dla firm?

Obsługa BHP dla firm to niezwykle szerokie pojęcie. Pod tą nazwą kryje się szereg działań, które mają na celu zapewnienie właściwych warunków do pracy w danym przedsiębiorstwie. W zakres tych czynności wchodzi między innymi szkolenie pracowników w zakresie BHP – zarówno wstępne, jak i okresowe. Ze szkolenia powinni korzystać również sami pracodawcy. W ramach zewnętrznych usług BHP, firma może także przygotować odpowiednie instrukcje dotyczące wykonywania pracy w całym zakładzie oraz na każdym ze stanowisk, a także regularnie przeprowadzać audyt i kontrolę przedsiębiorstwa pod kątem BHP. Poza tym firma oferująca usługi BHP może reprezentować obsługiwane przedsiębiorstwo podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy czy Urzędu Dozoru Technicznego. Takie wizyty często są kłopotliwe i stresujące dla właścicieli firm, dlatego chętnie powierzają ten obowiązek specjalistom