Rolety okienne – rodzaje i charakterystyka

Rolety okienne są bardzo ważnym elementem w pomieszczeniu. Poza tym, że pełnią funkcję użytkową osłaniając wnętrze domu, są również dekoracją. Nic dziwnego, że wiele osób przywiązuje ogromną wagę do wyglądu rolet. Producenci dokładają wszelkich starań, by tworzyć nowoczesne, funkcjonalne i modne rolety.

Rolety rzymskie i rolety austriackie

Rolety rzymskie uszyte są z tkaniny. Po pociągnięciu za sznurek, składają się one w dekoracyjne fale. Niektóre modele mają wszyte fiszbiny, by materiał zwijał się równomiernie. Na rynku dostępne są rolety szyte z transparentnych i zaciemniających materiałów. Rolety austriackie są alternatywą dla zasłon. Charakteryzują się dużą dekoracyjnością i świetnie sprawdzą się w klasycznych wnętrzach. Rolety tego typu posiadają bogate marszczenia, podczas pociągania za sznurek, tworzą się ozdobne fale. Oba rodzaje rolet są proste w montażu i są elementem dekoracyjnym pomieszczenia.

Rolety plisowane, dachowe i wolnowiszące

Rolety plisowane przypominają harmonijkę. Mogą one występować w postaci wolnowiszącej lub w prowadnicy. Na rynku dostępne są modele jedno- i dwufunkcyjne, które można zwijać do góry i na dół lub w obie strony. Tego typu rolety doskonale pasują do okien tradycyjnych jak i takich o nieregularnych kształtach. Są one proste w montażu i pielęgnacji. Nieco innym typem rolet są rolety dachowe. Wyposażone są one w sprężyny, które trzymają materiał w odpowiedniej pozycji. Można spotkać rolety połaciowe z mechanizmem samozwijającym lub jako plisy. Jednymi z najpopularniejszych rolet są rolety wolnowiszące. Jest to materiał przyklejony do rolki. Cały mechanizm mocuje się na ramie okiennej lub do ściany. Występują one w różnych kolorach i są proste w montażu. Warto wspomnieć, że coraz większą popularnością cieszą się mechanizmy do rolet, które ułatwiają ich zwijanie i rozwijanie. Wysokiej jakości automatykę do rolet zewnętrznych, żaluzji i markiz można znaleźć na: https://www.nice.pl/kategoria/automatyka-do-rolet. Mechanizmy do rolet coraz częściej wchodzą w skład systemu inteligentnego domu.

Rolety zewnętrzne, rolety w kasecie i żaluzje pionowe

Rolety zewnętrzne nie tylko chronią wnętrza przed promieniami słonecznymi i wzrokiem przechodniów, ale również stanowią barierę antywłamaniową. To właśnie do tego rodzaju rolet najczęściej podłącza się automatyczne sterowanie. Bardzo estetycznym rozwiązaniem są również rolety w kasecie. Materiał umocowany jest między dwoma prowadnicami, które utrzymują go tuż przy szybie. Zwinięty materiał przechowywany jest w kasecie dzięki czemu nie blaknie i nie opada na nim kurz. Żaluzje pionowe wykonane są z pionowych pasów (plisów, lameli). Paski połączone są ze sobą za pomocą łańcuszka. Są one proste w obsłudze i montażu, świetnie nadają się do każdego typu pomieszczeń.