Przewaga nowoczesnych falowników nad tradycyjnymi

W miarę wzrostu wykorzystania energii odnawialnej zarządzanie siecią staje się coraz bardziej złożone dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej i operatorów sieci.

Te same falowniki, które są wymagane do eksportu energii odnawialnej do sieci, są również kluczem do ochrony linii zasilających sieć, zapewniając nieprzerwany przepływ energii elektrycznej, gdy jest używany w kontekście potrzeb niezawodności sieci, bez zwiększania zapotrzebowania na nadwyżki rezerw kopalnych.

Problem z tradycyjnymi falownikami

Falowniki są niezbędne do konwersji napięcia stałego z paneli słonecznych i innych źródeł energii odnawialnej, takich jak asynchroniczne turbiny wiatrowe, na napięcie sieciowe prądu przemiennego. Jednak starszym falownikom brakuje elastyczności w zarządzaniu dużymi przenikaniami energii odnawialnej i zapewnienia niezawodności systemu.

Na przykład większość starszych falowników autonomicznie odłącza się od sieci przy określonych częstotliwościach lub napięciach. Jeśli nastąpi spadek lub skok napięcia, który osiągnie ten próg – spowodowany szybkimi zmianami odnawialnej mocy fotowoltaicznej – falownik odetnie się, potencjalnie zwiększając skok napięcia jeszcze bardziej w systemie. Może to również wyglądać jak awaria urządzeń zabezpieczających zainstalowanych w podajniku lub może prowadzić do załamania napięcia, co skutkuje awarią zasilania.

Wszechstronność inteligentnych falowników

Inteligentne falowniki mogą zapobiec tym problemom. Można nimi zarządzać, aby nadal pozwalały na przepływ prądu po wyłączeniu tradycyjnych falowników. Inteligentne falowniki to zdalnie programowalne urządzenia, które umożliwiają precyzyjne sterowanie szybkościami ramp, wyjściami i wejściami konwertera. Ich progi są regulowane, co oznacza, że ​​nie będą po prostu odcinane w sposób tradycyjny.

Inteligentne falowniki nie tylko regulują napięcie sieciowe, ale także umożliwiają dwukierunkową komunikację z centrami kontroli mediów. Ponadto zaawansowane możliwości, takie jak mechanizmy wykrywania częstotliwości i napięcia, umożliwiają inteligentnym falownikom:

  • wykrywanie nieprawidłowości w sieci

  • przesyłanie tych informacji z powrotem do operatorów.

Inteligentne falowniki mogą również działać w różnych sytuacjach, w tym podczas ładowania akumulatora lub dostarczania energii słonecznej do sieci.

Połączona moc inteligentnych falowników

Po podłączeniu inteligentne falowniki mogą reagować na sygnały z narzędzia, aby ustabilizować sieć. Dziać się to może w czasie rzeczywistym – wystarczy tak przeprogramować inteligentny falownik, aby falownik mógł optymalnie reagować na zdarzenia w sieci, takie jak łączne wytwarzanie znacznych ilości energii słonecznej w określonym obwodzie dystrybucyjnym.

Operatorzy mogą używać ich do zdalnego sterowania tą kontrolą bez przeciążania tych samych operatorów szczegółowymi danymi uzyskanymi z dziesiątek tysięcy pojedynczych urządzeń.

Połączenie tych inteligentnych falowników to skuteczny sposób ochrony systemów zasilających w sieci energetycznej, radykalnie zmniejszając ryzyko zaniku napięcia, przerw w dostawie prądu i przerw w dostawie prądu i tym podobnych problemów.