Ubezpieczenie firmy przewozowej – na jakich warunkach?

Każdy właściciel firmy przewozowej już na starcie działalności powinien zadbać o dobre ubezpieczenie. Warto pamiętać nie tylko o obowiązkowej ochronie ubezpieczeniowej, ale również o wielu dodatkowych polisach, które kompleksowo chronią przewoźnika na wypadek jakiejkolwiek szkody. Dzięki temu w razie niesprzyjającego wydarzenia przewoźnik nie będzie musiał pokrywać szkód z własnej kieszeni.

Jednym z najpopularniejszych ubezpieczeń firm przewozowych jest OCP, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Nie jest to co prawda ubezpieczenie obowiązkowe, jednak doświadczenie wielu firm przewozowych pokazuje, że po prostu warto je mieć. Bez względu na to czy mamy busy z Polski do Anglii, czy zajmujemy się transportem na skalę bardziej lokalną, dobrze dobrana polisa zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Niestety, nadal wielu przewoźników albo wcale nie wykupuje takich polis, albo decyduje się na najtańsze opcje, które pod wieloma względami są niekorzystne dla ubezpieczonego.

Jaka powinna być dobra polisa?

busy Polska AngliaUbezpieczenie OCP chroni przewoźnika na wypadek jakiejkolwiek szkody powstałej na różnych etapach przewozu, a także na wypadek niewykonania umowy lub niewłaściwego jej wykonania. Wiele firm ubezpieczeniowych stosuje w tej kwestii sporo zapisów wyłączających ochronę ubezpieczeniową. Zanim więc podpiszemy umowę z konkretną firmą, warto bardzo dobrze zapoznać się z warunkami polisy oraz wszystkimi zapisami znajdującymi się w umowie. Dobre ubezpieczenie OCP musi w sposób jak najbardziej pełny chronić przewoźnika na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń i wypadków. W umowie ubezpieczeniowej powinny znaleźć się takie kwestie, jak odpowiednia suma gwarancyjna, określenie wszystkich towarów, których przewożenie będzie objęte ochroną ubezpieczeniową, ochrona za przewozy zlecane podwykonawcom, a także wiele innych kwestii, które są niezwykle istotne z perspektywy firmy przewozowej oraz zatrudnionych w niej osób. Jeśli przewoźnik nie zadba o to, by wszystkie istotne zapisy znalazły się w jego polisie, nie będzie go ona chroniła w wielu przypadkach, a co za tym idzie – będzie musiał pokrywać szkody z własnej kieszeni.

Uważnie wybieraj ubezpieczyciela

Aby mieć pewność, że firma przewozowa posiada dobrą, kompleksową polisę ubezpieczeniową, warto uważnie rozejrzeć się na rynku ofert ubezpieczeniowych dla przewoźników, przeanalizować co najmniej kilka z nich i na tej podstawie wybrać taką, która w stu procentach będzie spełniała oczekiwania. Bardzo ważne jest dokładne czytanie umowy przed podpisaniem, a także znalezienie opinii o konkretnym ubezpieczycielu. Im więcej uwagi poświęcimy znalezieniu odpowiedniej polisy, tym większą możemy mieć pewność, że faktycznie będzie ona nas chroniła w stu procentach. W tej kwestii nie należy kierować się wyłącznie niskimi kosztami. Najtańsze polisy zapewniają najniższa ochronę, a więc w perspektywie długoterminowej mogą okazać się kompletnie nieopłacalne. Pomimo posiadania takiej taniej polisy, przewoźnik i tak będzie musiał w wielu przypadkach pokrywać szkody.