Nowoczesne szafy automatyki – czym są i jakie mają zastosowanie?

Automatyka przemysłowa jest dzisiaj używana powszechnie w różnych zakładach. Za jej pomocą można efektywnie sterować i kontrolować urządzeniami, maszynami oraz instalacjami. Aby automatyka mogła działać sprawnie, elementy instalacji umieszczane są w specjalnych szafach sterowniczych, które określane są także jako szafy automatyki.

 

Czym jest szafa sterownicza w systemie automatyki?

Systemy automatyki wymagają zastosowania wielu współpracujących ze sobą elementów, między innymi sterowników, bezpieczników, okablowania, komputerów przemysłowych, monitorów. Wszystkie z tych elementów wymagają właściwego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi – do tego celu stosuje się szafy sterownicze.

 

Szafy sterownicze, które używane są w celu automatyki instalacji, maszyn i urządzeń, to inaczej szafy automatyki Są one przygotowywane na zamówienie według konkretnego planu systemu, aby uwzględniały one wszystkie wymagane elementy potrzebne do automatyki procesów.

 

Zastosowanie szaf automatyki

Szafy automatyki mają bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej używane są one w zakładach przemysłowych, gdzie służą automatyzacji procesów technologicznych. Również spotykane są one w innych branżach, między innymi w rolnictwie oraz w automatyce budynkowej, czyli w systemach BMS.

 

Przykładowe zastosowanie szaf sterowniczych do automatyki:

  • systemy wentylacji i klimatyzacji
  • systemy ogrzewania
  • systemy sterujące oświetleniem
  • maszyny i urządzenia przemysłowe
  • linie produkcyjne
  • rozdział zasilania
  • przepompownie
  • systemy typu inteligentny dom

 

Ze względu na szerokie zastosowanie systemów automatyki szafy automatyki również mogą sprawdzić się w wielu innych obszarach, gdy konieczne jest wykonanie instalacji umożliwiającej łatwiejsze zarządzanie maszynami, urządzeniami czy innymi instalacjami.

 

Gdzie można zamówić szafy sterownicze do automatyki?

Aktualnie szafy automatyki można zamówić bezpośrednio w firmach wykonujących tego typu usługi. Przygotowują one prefabrykowane szafy sterownicze do automatyki, które od razu nadają się do montażu i podłączenia do systemu.