Najzdrowsza dieta na świecie – dieta DASH

catering pudełkowy warszawa

Chciałbyś zmienić swoje nawyki żywieniowe, ale nie wiesz od czego zacząć? Zależy Ci na poprawie Twojego samopoczucia oraz zdrowia, ale nie wiesz jaką dietę wybrać? Poznaj jeden z najzdrowszych modeli odżywiania, czyli dietę DASH. Dieta DASH od wielu lat znajduje się na podium najzdrowszych diet. U.S News World Report’s Rankings opublikował ranking najlepszych diet 2020 roku i dieta DASH zajmuje 2 pozycję, zaraz po diecie śródziemnomorskiej. Na czym polega dieta DASH? Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) jest to sposób odżywiania mający na celu zatrzymanie nadciśnienia tętniczego bez użycia środków farmakologicznych. Na nadciśnienie tętnicze choruje aż 40% osób powyżej 25 roku życia. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może skutkować przykrymi powikłaniami, między innymi może prowadzić do zawału, niewydolności serca oraz udaru mózgu. Leczenie nadciśnienia tętniczego może obejmować nie tylko terapię farmakologiczną, ale przede wszystkim leczenie powinno się opierać na zmianie stylu życia, stosowaniu prawidłowo zbilansowanej diety, a także zwiększeniu aktywności fizycznej. My tworząc nasz catering pudełkowy Warszawa staramy się korzystać z najnowszych potwierdzonych badanami diet i wprowadzać je do naszego menu.

Jaka jest historia tej diety?

Dieta DASH została opracowana przez Klinikę w Mayo opierając się na wieloletnich badaniach nad dietoterapią nadciśnienia tętniczego. Zauważano, że już po 8 tygodniach stosowania diety pacjenci osiągali znaczne postępy w terapii leczniczej. Podstawowym założeniem diety jest znaczne ograniczenie spożycia sodu (2300 mg/dobę) oraz wysokie spożycie produktów bogatych w potas (np. ziemniaki, pomidory, banany, awokado, rośliny strączkowe), a także wapń i magnez. Głównymi produktami w diecie DASH są:

  • warzywa
  • owoce
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • niskotłuszczowe produkty mlecze
  • orzechy
  • chude mięso
  • ryby
  • oliwa z oliwek

Co należy wyeliminować z diety DASH?

W diecie należy wyeliminować czerwone mięso, produkty bogate w tłuszcze nasycone (produkty typu fast food, chipsy, oleje kokosowe i palmowe), a także znacznie ograniczyć spożywanie cukry, cholesterolu, słodyczy i słodzonych napojów. Dieta powinna się ograniczać spożycie produktów wysokoprzetworzonych. Dieta DASH jest uznawana przez szereg towarzystw naukowych, m. in. Polskie i Europejskie Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Polskie i Amerykańskie Towarzystwa Diabetologiczne czy Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Skierowana jest nie tylko do pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze, ale także do osób z zaburzeniami lipidowymi (zwiększone stężenie cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL), osób z nadwagą, otyłością, cukrzycą, małą aktywnością fizyczną, ale również do osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie.

Catering pudełkowy a dieta DASH

Dieta DASH uwzględnia ona wszystkie produkty żywnościowe, które powinniśmy spożywać, aby zachować zdrowie i nie zakłada ona bezpodstawnych eliminacji. Jest to dieta łatwa i prosta w zastosowaniu na co dzień i bez problemu sprawdzi się na każdym etapie życia. Tworząc nasz catering pudełkowy Warszawa staramy się dbać o to żeby nasze produkty były wysokiej jakości co przekłada się odżywczość całej diety. Dzięki temu nie ilość a jakość staje się najważniejsze i jedząc mniej możemy dostarczyć organizmowi więcej składników odżywczych.