4 najpopularniejsze style wnętrzarskie – czym się charakteryzują?

 

Aranżacja domu to ogromne wyzwanie, w szczególności dla osób, które robią to po raz pierwszy. Jak zatem urządzić oryginalne i praktyczne mieszkanie? Poniżej krótki przegląd najpopularniejszych stylów wnętrzarskich.

 

Styl klasyczny

 

Styl klasyczny to ponadczasowe rozwiązanie aranżacyjne, które od lat króluje w całej Europie. Wnętrza utrzymane w tej stylistyce to nie tylko świetny wybór dla osób, które nie zamierzają zmieniać wystroju domu przez lata, lecz również dla tych, którzy cenią sobie eleganckie, harmonijne przestrzenie.

 

Klasyczne wnętrze to przede wszystkim stoły, komody, szafy i regały z drewna, obite skórą kanapy, a także wyściełane tapicerką krzesła oraz fotele, skromnie ozdobione, w prostym kształcie, za to eleganckie i gustowne. Niesamowity nastrój klasycznych pomieszczeń podkreślają dodatki, takie jak lustra w rzeźbionych ramkach, świeczniki czy misy z kryształu. Równie ważne jest odpowiednie oświetlenie, dlatego warto zdecydować się na stylowe żyrandole i lampy.

 

Na jakie kolory najlepiej postawić? Chociaż dominującymi barwami w stylu klasycznym są szarości, beże i ciepłe brązy, warto wprowadzić do wnętrza jeden intensywniejszy odcień np. niebieski bądź żółty.

 

Styl eklektyczny

 

Eklektyzm to wspaniały wybór dla osób, które nie mogą się zdecydować na konkretny styl. Dlaczego? Ponieważ łączy on ze sobą z pozoru kontrastujące style aranżacyjne, kolory i materiały. Wystarczy jednak zestawić właściwe elementy by stworzyły oryginalną, spójną całość.

 

Na co zwrócić szczególną uwagę, aranżując eklektyczną przestrzeń i wybierając meble industrialne? Przede wszystkim warto wybrać motyw przewodni, który uporządkuje pozorny chaos. To na podstawie bazy powinno się wybierać kontrastowe lub spójne dodatki czy meble.

 

Styl skandynawski

 

Jednym z najpopularniejszych stylów aranżacyjnych jest styl skandynawski. Mimo, że prosty, jasny i nieco minimalistyczny, nadal przytulny. Dlaczego? Ponieważ jedną z głównych zasad tej stylistyki jest wygoda.

 

Meble i dodatki znajdujące się w skandynawskich wnętrzach powinny być pozbawione zbędnych zdobień i ornamentów, proste, utrzymane w pastelowych kolorach oraz wykonane z naturalnych materiałów (drewno, bawełna, len). Również same pomieszczenia powinny być minimalistyczne, przestronne, dobrze oświetlone i funkcjonalne. Czystość i porządek zaakcentują dodatkowo stonowane barwy ścian i podłóg.

 

Styl industrialny

 

Niezwykle awangardowym i intrygującym stylem wnętrzarskim jest industrializm, którego początek sięga lat 50. XX wieku. Głównym założeniem tej stylistyki są ogromne, przestronne przestrzenie, wysokie sufity i okna, które nadają mieszkaniu nowojorskiego charakteru. Przemysłowy wygląd podkreślają także surowe materiały (beton, metal, drewno, szkło), wyeksponowane elementy wentylacyjne oraz wiszące na kablach żarówki.

 

Styl loftowy to nowoczesność i praktyczność, dlatego meble znajdujące się we wnętrzach muszą być designerskie i funkcjonalne. Warto zdecydować się na proste, oszczędne w zdobnictwo wzory wyprodukowane z solidnych surowców, np. na regał industrialny z rur hydraulicznych czy stoły metalowe bądź drewniane.