Nachylenie dachu w budynku firmowym – jakie dobrać klapy oddymiające?

Duże biurowce i obiekty użyteczności publicznej muszą być tak zaprojektowane, aby łączyć estetykę i funkcjonalność ze spełnianiem najwyższych standardów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Już na etapie projektowania budynku warto pomyśleć o klapach oddymiających, które powinny znajdować się na połaci dachu. To istotne szczególnie w takich obiektach, w których zagrożenie pożarem czy wybuchem jest dużo wyższe niż w zwykłych domach mieszkalnych.

Szczególnego zabezpieczenia przeciwpożarowego potrzebują zakłady przemysłowe, duże hale produkcyjne i magazynowe, ale również biurowce, w których w jednym czasie pracuje kilkaset osób. Jeśli pojawi się jakiekolwiek zagrożenie, trzeba bowiem szybko zorganizować ewakuację, a jednocześnie ułatwić pracę ekipom ratunkowym. Klapy oddymiające to doskonałe rozwiązanie, które włącza się automatycznie w czasie jakiegokolwiek zagrożenia, ognia czy nadmiaru dymu. Odprowadzają z budynku zadymienie, co zwiększa bezpieczeństwo osób znajdujących się w środku. Klapy oddymiające mogą również służyć jako wyłazy i wyjścia ewakuacyjne, oczywiście pod warunkiem, że można przez nie bezpiecznie wyjść na dach.

Klapy dopasowane do potrzeb

Klapy oddymiające można montować zarówno w dachach płaskich, jak i w dachach o różnym kącie nachylenia. Montaż powinien być dopasowany do możliwości architektonicznych i konstrukcyjnych. Klapy muszą być w dachu zamontowane bardzo solidnie i dokładnie, aby nie powodować powstawania jakichkolwiek nieszczelności. Bez względu na to, czy w dachu montujemy okna dachowe, świetliki czy klapy oddymiające, trzeba pamiętać o tym, że wadliwy montaż może doprowadzić do nieszczelności i dostawania się wody pod powierzchnię pokrycia dachowego. Na https://tech-plast.eu/klapy-dymowe można znaleźć duży wybór klap dymowych, wśród których każdy inwestor znajdzie rozwiązanie w stu procentach dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Gdzie montować klapy dymowe?

Jeśli planujemy montaż klap dymowych, warto umiejscowić je w takim miejscu, które będzie wygodne i funkcjonalne w użytkowaniu. To ważne szczególnie w tych sytuacjach, gdzie klapy będą służyły także jako wyjścia ewakuacyjne. Co więcej, trzeba wybierać takie produkty, które nie będą nadmiernie obciążać pokrycia dachowego. To istotne szczególnie w przypadku starych dachów pokrytych dachówką ceramiczną, których więźba dachowa może być już mocno osłabiona. Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek prace konstrukcyjne i montażowe, warto na początku sprawdzić, czy nasz dach to wytrzyma. W ofercie producentów klap dymowych, można znaleźć obecnie ciekawe, nowoczesne rozwiązania wykonane z lekkich tworzyw sztucznych, które nie obciążają dachu, ale jednocześnie są bardzo solidne, trwałe i wytrzymałe. Dodatkowo są również odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych, można więc mieć pewność, że będą dobrym rozwiązaniem w czasie długotrwałego użytkowania.