Na czym polega księgowość dla małych firm?

Nowe, małe firmy nie wymagają skomplikowanych procesów księgowania wszelkich spraw finansowych firmy. Księgowość dla małych firm, czyli inaczej mała księgowość sprowadza się do podstawowych i niezbędnych procesów księgowości, które znacznie znaczenie usprawnią działanie firmy i jednocześnie będą tanim rozwiązaniem alternatywnym dla tradycyjnej księgowości. Jeżeli nie wiesz czym jest księgowość mała i na co się zdecydować – zapraszamy do artykułu!

Na czym polega mała księgowość?

Opiera się ona przede wszystkim na księgach przychodów i rozchodów. Notowane i księgowane są tutaj wszelkie sprawy finansowe firmy. Oczywiście uwzględniane są tutaj wszelkie opodatkowania z uwzględnieniem skali podatkowej. Księgowość dla małej firmy opiera się również na wszelkiej ewidencji przychodów. Są one podstawą do rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym. Księgowość mała jest po prostu prostą formą prowadzania wszelkiej księgowości związanej z małą firmą. Warto również sprawdzić tę kancelarię prawno-podatkową w Katowicach https://podatki-katowice.pl/

Podatek VAT

Jeżeli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT wówczas posiada on dodatkowe zobowiązania. Musi on posiadać dodatkowy rejestr zakupu i sprzedaży VAT. Na tej podstawie podatnik wypełnia deklarację podatkową, którą należy złożyć do 25. dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym.

Składki ZUS

Jest to kolejny, równie ważny element księgowości małych firm. Jeżeli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników, zobowiązany jest do opłacenia składek ZUS do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jeżeli natomiast jesteś przedsiębiorcą, który zatrudnia dodatkowych pracowników – wówczas termin ten wydłuża Ci się do 15 dnia miesiąca następującego.

Mała księgowość samemu

Księgowość naszej małej firmy jak najbardziej można skutecznie prowadzić samemu. Nie jest to rzecz niezwykle skomplikowana, a może przynieść szereg oszczędności. Osobisty księgowy bywa nieraz kosztownym rozwiązaniem, dlatego usługi programów księgowych online są świetną alternatywą dla małych księgowości. Dzięki temu będziesz działał bezpiecznie i zgodnie z prawem podatkowym.
Jak widać wszelkich deklaracji i zobowiązań nie jest dużo w przypadku niewielkiej firmy, dlatego można ją skutecznie prowadzić samemu. Jeżeli natomiast kompletnie się na tym nie znasz i nie masz pewności co do słuszności swoich działań – koniecznie skorzystaj z pomocy profesjonalnych, doświadczonych i wykwalifikowanych biur księgowych, które skutecznie zajmą się księgowością Twojej firmy. Wbrew pozorom takie rozwiązanie nie jest drogie i również świetnie sprawdza się w przypadku księgowości małej.

Polecamy:
Dział księgowości we własnej firmie czy zewnętrzne biuro rachunkowe?