Dział księgowości we własnej firmie czy zewnętrzne biuro rachunkowe?

biuro rachunkowe szyce

Obowiązkiem podmiotu gospodarczego jest prowadzenie we własnej firmie księgowości. Do realizacji tej usługi może skorzystać z zewnętrznego biura rachunkowego lub posiadać księgową na etacie. O ile outsourcing księgowości na zewnątrz wiąże się z podpisaniem umowy i dostarczeniem dokumentów księgowych do biura, tak w przypadku działu księgowości w firmie wszelkie sprawy finansowe mamy na miejscu. Zatem co wybrać?

Usługi biura rachunkowego

Posiadanie podpisanej umowy na usługi z biurem rachunkowym jest szczególnie wygodne dla przedsiębiorcy. Jednym z głównych powodów, które warto wziąć pod uwagę jest cena za usługi księgowe. W zależności od naszych potrzeb, cennik biura rachunkowego jest zróżnicowany. Uzależniony jest od formy ewidencji księgowej, formy prawnej działalności, ilości dokumentów oraz innych czynników, które mają wpływ na zakres świadczonych usług.

Podmiot, jakim jest biuro rachunkowe, świadczy usługi osobom fizycznym, przedsiębiorstwom, instytucjom. Jednym z przykładów jest księgowość dla fundacji i stowarzyszeń, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zewnętrzne biura rachunkowe zapewniają kompleksową obsługę finansowo – księgową wszystkich form ewidencji działalności gospodarczej, reprezentację swojego klienta w urzędach, doradztwo podatkowe, jak i inne usługi związane z księgowością firm.

Niewątpliwie do zalet zewnętrznej obsługi księgowej możemy zaliczyć przeniesienie odpowiedzialności za czynności księgowe, które posiada obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zdecydowanie niższy koszt niż zatrudnienie księgowej na etat oraz oszczędność czasu i nerwów w przypadku, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą zdecyduje się na samodzielne prowadzenie ewidencji księgowej.

Dział księgowości w firmie

Tworzenie specjalnego działu księgowości i zatrudnienie na etap jednej księgowej lub więcej, to domena dużych przedsiębiorstw. Dlatego jeżeli taka firma zatrudnia większą ilość osób, własna księgowość w przedsiębiorstwie jest wskazana. Dział księgowości jest odpowiedzialny za prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdań finansowych. Księgowość w firmie ma za zadanie przygotować statystyki, raporty oraz zestawienia, w celu umożliwienia podejmowania trafnych decyzji zarządczych. Taka pomoc jest gwarantem bezpieczeństwa dla kapitałów firmy, dlatego warto mieć w swoim zespole cenionych specjalistów, wykonujących konkretne założenia i realizujących cele.

Podsumowując, korzystanie z usług księgowych np. Biuro Księgowe Liber, przeznaczone jest głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednoosobowej działalności gospodarczej. Dla dużych przedsiębiorstw, wskazane jest, aby stworzyły własny dział księgowości w firmie, efektywnie współpracujący z pozostałymi departamentami w przedsiębiorstwie w celu wspierania działalności firmy.