Na co zwrócić uwagę wybierając krzesło biurowe?

table-2254656_960_720

Siedzący tryb życia znacząco przyczynia się do pojawienia niektórych problemów zdrowotnych. Zazwyczaj są związane z nieprawidłową postawą w trakcie siedzenia w fotelu biurowym. W konsekwencji możemy borykać się ze zwyrodnieniem stawów, np. nadgarstkach, ale też chorobami oczu i kręgosłupa. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by wybierać właściwe krzesła biurowe, które ograniczą złą postawę ciała.

Na które czynniki musimy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie fotele biurowe są dostosowane do potrzeb pracowników. Dlatego tak ważne jest to, żebyśmy zwracali uwagę na niektóre aspekty. Pamiętajmy też o tym, że każde krzesło biurowe powinno być indywidualnie dopasowane do np. wzrostu osoby, która z niego korzysta. Tylko dzięki temu znacząco zminimalizujemy ryzyko związane z pojawieniem się niektórych chorób. Specjalnie dostosowane krzesła znajdziemy m.in. na stronie https://www.ergoexpert.pl/pl/biuro,_miejsce_pracy-k,1.html .

Właściwy materiał

Pamiętajmy o tym, że bardzo ważnym aspektem każdego krzesła, które znajduje się w biurze, jest materiał. Zazwyczaj siedzimy w nim ok. 8 godzin, dlatego musi być wykonany z oddychającej tkaniny. Dzięki temu nie będziemy mieli problemów m.in. z przyklejaniem się materiału do pleców. Poza tym musimy pamiętać o tym, że nie w każdym miejscu pracy jest klimatyzacja. Zatem fotel powinien być dopasowany do naszych potrzeb bez względu na porę roku i pogoda, jak obecnie panuje. Zwróćmy też uwagę na to, że krzesła, które są wykorzystywane w pracy, powinny być zrobione z wysokiej jakości materiałów.

Dostosowane oparcie

W trakcie wyboru właściwego krzesła do biura, nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu, jakie ma oparcie. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na odcinek lędźwiowy, który wymaga dodatkowego usztywniona, dzięki czemu utrzymamy odpowiednią postawę w trakcie pracy. Pamiętajmy też, że wyprofilowane oparcie uchroni nas przed problemami z kręgosłupem.

Indywidualnie dopasowana wysokość

Bez wątpienia bardzo ważne jest to, żeby każdy z nas indywidualnie dopasował wysokość krzesła do swojego wzrostu. Tylko dzięki temu możemy być pewni, że nasze stopy w całości będą dotykały podłoża. Ważne jest także to, by kolana były ułożone pod kątem prostym. Wtedy możemy być pewni, że wysokość krzesła jest właściwie dopasowana.

Nie zapomnijmy o podłokietnikach

Bardzo ważne jest także to, by w każdym fotelu biurowym znajdowały się podłokietniki. Dzięki temu możemy oprzeć na nich ręce w trakcie pracy. Zwróćmy też uwagę na to, że to właśnie ten element odpowiada za brak problemów ze stawami w nadgarstkach. Dlatego zadbajmy o to, by wybrane przez nas krzesło było wyposażone w podłokietniki, co znacząco wpłynie na komfort pracy.

Regulacja

Musimy pamiętać o tym, że każdy fotel biurowy musi mieć możliwość indywidualnego dostosowania do pracownika. Jednak zwróćmy uwagę na to, że nie może się to ograniczać jedynie do zmiany wysokości. Tak naprawdę w krześle ergonomicznym musi być możliwość dopasowania wszystkich elementów, jak np. podłokietników i oparcia.