Metody obróbki metali

milling-1151358_960_720

Wykorzystywanie nowoczesnych technologii w zakładach przemysłowych daje ogromne możliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o obróbkę plastyczną metali, która bez urządzeń CNC nie byłaby tak precyzyjna. Dotychczas wykorzystywane narzędzia mechaniczne, owszem przynoszą rezultaty, jednak szybkość wytwarzania elementów, jak i konieczność ich dodatkowego obrabiania generują znaczne straty, których nie ma przy maszynach sterowanych komputerowo.

Podział obróbki plastycznej

W zależności od materiału, jaki ma być poddany obróbce, jego właściwości oraz grubości można podzielić ją na takie kryteria jak:

  • zmiana kształtu danego przedmiotu, jego wymiarów, czyli wydłużanie, spłaszczanie, zakrzywianie, skręcanie,
  • zasięg odkształcenia. Tutaj przy doborze odpowiednich maszyn oraz ich prawidłowemu zaprogramowaniu można kształtować przedmioty bez zasadniczej zmiany ich pierwotnego kształtu, można kształtować bryły oraz kształtować powłoki,
  • rodzaj względnego ruchu, czyli walcowanie, kucie, toczenie, ciągnienie.

Metoda toczenia CNC

Podczas toczenia z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn sterowanych komputerowo obrabiany przedmiot wprowadzany jest w ruch obrotowy, przy użyciu narzędzi, które jednocześnie wykonują ruch płaski. Dzięki temu można obrabiać zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną stronę elementu. Obecnie metoda toczenia jest chyba najbardziej popularnym sposobem na obróbkę zwłaszcza metali w kształcie brył. Co ważne dużą zaletą toczenia jest fakt, iż można bardzo szybko zmienić kształt detalu bez strat na jakości. Oczywiście powtarzalność również jest zaletą takiego rozwiązania. Ważny jest jednak dobór odpowiednich maszyn. Warto wziąć pod uwagę, iż w przypadku toczenia, rodzaj użytego narzędzia ma znacznie. W zależności od niego można wyróżnić metodę:

  • punktową,
  • obwiedniową,
  • kształtową.

Precyzyjne frezowanie CNC

Ta metoda niesie za sobą wiele zalet, gdyż jest przede wszystkim szybka i pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów. Z racji, iż przy tej metodzie niezastąpione są również maszyny CNC, można liczyć na bardzo wysoką powtarzalność elementów, więc żaden błąd nie może się wkraść. Co ważne frezowaniu może być poddawany nie tylko metal czy aluminium, lecz także złoto, mosiądz czy miedz. Licząc na konkretne efekty, warto sprawdzić co w tej kwestii do zaoferowania ma gieciewalcowanie.pl, gdzie maszyny CNC są powszechnie używane do obróbki każdego metalu. Do zalet frezowania koniecznie trzeba zaliczyć oszczędność materiału, gdyż odpad jest niewielki, co nie da się ukryć, cieszy przedsiębiorców.

Cięcie blach za pomocą CNC

Nowoczesna technologia CNC idealnie sprawdzi się również do cięcia różnego rodzaju blach za pomocą lasera sterowanego komputerowo. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany i daje bardzo dobre efekty, przy jednoczesnym ograniczeniu strat, czyli zminimalizowaniu ilości odpadów. Co ważne za pomocą lasera można otrzymywać wszystkie kształty, nawet te niestandardowe i skomplikowane co niestety nie jest możliwe, używając tradycyjnych narzędzi mechanicznych, dlatego warto inwestować w najnowsze rozwiązania technologiczne.

Usługa frezowania CNC - usługi frezarskie CNC - Radmot