Księgowość w przedsiębiorstwie – uproszczona czy pełna?

Dobrze prowadzona księgowość zachowuje odpowiedni pion finansowy przedsiębiorstwa. Jej typ jest uzależniony od rodzaju działalności gospodarczej oraz jej przychodów. Dowiedz się, na jaki typ księgowości może zdecydować się Twoja firma Kto musi prowadzić księgowość?

Prowadzenie księgowości jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, spółek oraz organizacji pozarządowych (NGO). Zasady sposobu rozliczania działalności są określone w ustawie o rachunkowości. Ewidencjonowanie finansów przedsiębiorstwa dotyczy zarówno organizacji posiadających osobowość prawną, jak i stowarzyszeń zwykłych takich jak np. fundacje, (które tej osobowości nie posiadają). W zależności od typu i wielkości przedsiębiorstwa księgowość prowadzi się w sposób uproszczony lub pełny.

Księgowość uproszczona – na czym polega?

Księgowość uproszczona polega na prowadzeniu dokumentacji w ograniczonym zakresie. Jest ona zbiorem prostych zasad ewidencjonowania danych finansowych firmy – dzięki nim przedsiębiorstwo jest w stanie obliczyć np. wysokość podatków. Księgowość uproszczoną prowadzi się w trzech formach, które uwarunkowane są wyborem typu opodatkowania działalności. Wśród nich wyróżnia się:

  • kartę podatkową,
  • podatkową księgę przychodów i rozchodów,
  • ryczałt ewidencjonowany.

Księgowość uproszczona – dla kogo?

Księgowość uproszczona kierowana jest do osób fizycznych, spółek osób fizycznych – cywilnych, jawnych i partnerskich oraz spółdzielni socjalnych. Z takiej formy rozliczeń rachunkowych korzystają przedsiębiorstwa, w których odnotowany przychód za poprzedni rok rozliczeniowy nie przekroczył 2 milionów euro – równowartość tej kwoty oblicza się na podstawie kursu Narodowego Banku Polskiego, z pierwszego roboczego dnia października roku (poprzedzającego rok obrotowy).

Księgowość pełna – czym jest?

Księgowość pełna jest bardzo precyzyjnym i rozbudowanym systemem prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych przedsiębiorstwa. Ten typ rachunkowości jest zbiorem wszelkich danych i informacji finansowych działalności. Księgowość ta opiera się na prowadzeniu ksiąg handlowych, dzięki którym dokładnie wyliczysz zobowiązania podatkowe oraz otrzymasz pełny obraz finansów firmy. W jej skład wchodzą, m.in.:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • obliczanie aktywów i pasywów,
  • przygotowanie sprawozdań finansowych,
  • gromadzenie dowodów księgowych.

Księgowość pełna – kiedy należy prowadzić?

Księgowość pełna jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy prowadzą spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowe oraz komandytowo-akcyjne. Wszystkie te rodzaje działalności zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Księgowość pełna obowiązuje również przedsiębiorstwa, w których przychód ze sprzedaży towarów, operacji finansowych oraz produktów jest wyższy niż 2 miliony euro rocznie.

Wygodne prowadzenie księgowości dzięki biurom rachunkowym online

Niezależnie od tego, na jaką formę prowadzenia księgowości się zdecydujesz (lub jaka jest odpowiednia do typu Twojego przedsiębiorstwa), skorzystaj z profesjonalnej pomocy biur rachunkowych. Usługi księgowe dla firmopłacalnym rozwiązaniem zarówno pod kątem czasu, jak i pieniędzy. Jeżeli nie masz czasu i nie chcesz donosić co chwilę dokumentów do księgowego, dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie biuro rachunkowe online.

Polecamy:
Dział księgowości we własnej firmie czy zewnętrzne biuro rachunkowe?