Komunikacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej – na co uważać?

Większość firm, które poszukują nowych pracowników, prowadzi standardową rekrutację. Najpierw umieszczają w prasie lub w internecie ogłoszenia o pracę, a następnie spośród nadesłanych aplikacji wybierają osoby, które później zapraszają na rozmowy kwalifikacyjne. Aby przejść całe to rekrutacyjne sito trzeba mieć sporo nerwów, a czasem także i czasu. Wielostopniowa rekrutacja może bowiem trwać wiele tygodni, a czasem nawet miesięcy.

Poszukiwania pracy najczęściej zaczynamy od przeglądania różnych portali z ogłoszeniami o pracę. Warto wejść na https://www.aplikuj.pl/praca/tychy lub inne strony ogłoszeniowe, gdzie codziennie znajdziemy świeżą porcję ogłoszeń z różnych branż i lokalizacji. Kolejnym krokiem jest wysyłanie CV na interesujące nas ogłoszenia i czekanie na odzew. A najczęściej jest nim telefon lub mail z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną. Warto się do niej dobrze przygotować, gdyż zwykle to właśnie od tego spotkania zależy, czy otrzymamy zatrudnienie, czy nadal będziemy musieli szukać pracy na wiele sposobów.

Pewność siebie, spokój i opanowanie

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej najczęściej stajemy twarzą w twarz z właścicielem firmy lub osobami odpowiadającymi za rekrutację. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji duże znaczenie ma nie tylko komunikacja werbalna, czyli to, co mówimy, ale również komunikacja niewerbalna, czyli nasz wygląd, zachowanie, gesty czy mimika. W komunikacji werbalnej należy zachować przede wszystkim spokój, kulturę i pewność siebie. Odpowiadajmy na pytania rekrutera spokojnie, konkretnie, bez przesadnego rozwlekania się nad tematem, ale również nie półsłówkami. Dzięki temu rozmówca będzie wiedział, że ma do czynienia z osobą konkretną, opanowaną i doskonale przygotowaną w swojej dziedzinie. Podczas rozmowy warto uważać na różnego rodzaju tematy i pytania trudne, na które czasem trudno jest odpowiedzieć, a czasem odpowiadać po prostu nie trzeba, bo są niezgodne z przepisami bądź też z zasadami dobrego wychowania.

Nie na wszystkie pytania musisz odpowiadać

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej bardzo często z różnymi niewłaściwymi zachowaniami spotykają się kobiety. Pracodawcom zdarza się pytać o życie prywatne, stan cywilny oraz o to, czy planują w najbliższej przyszłości macierzyństwo. Takie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej nie powinny padać, a panie nie mają obowiązku na nie odpowiadać. Należy też zachować ostrożność wtedy, gdy pojawiają się pytania o naszego poprzedniego pracodawcę. Nawet, jeśli rozstaliśmy się z nim w niezbyt miłych warunkach i mamy do niego sporo żalu, rozmowa kwalifikacyjna w nowej firmie to nie czas i miejsce na opowiadanie o negatywnych sytuacjach w poprzednim miejscu pracy. Warto więc umiejętnie wybrnąć z takiej odpowiedzi, a jednocześnie zachować klasę i spokój. Rozmowy kwalifikacyjne najtrudniejsze są dla osób, które po raz pierwszy w życiu szukają zatrudnienia i nie mają doświadczenia w takich spotkaniach rekrutacyjnych. Jednak po kilku czy kilkunastu rozmowach w różnych firmach z pewnością poczujemy się lepiej i będziemy wiedzieć, w jaki sposób prowadzić komunikację, aby zwiększała ona nasze szanse na uzyskanie dobrego zatrudnienia.

Dowiedz się więcej:
Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko taksówkarza – jak przebiega?
Gdzie najczęściej Bielszczanie poszukuję ofert pracy?
Oczekiwania pracodawcy podczas rozmowy o pracę – czego możesz spodziewać się w Krakowie?