Komu powierzyć pozycjonowanie sklepu internetowego? Freelancerowi czy agencji?

Własny sklep internetowy to nie tylko radość. To przede wszystkim masa pracy nad dziełem, które ma sprzedawać. Nad sklepem, który ma przynosić zadowolonych klientów, a co za tym idzie, pożądany dochód. Pośród pracy, jaką trzeba wykonać, znajduje się pozycjonowanie. Mało kto decyduje się na samodzielne działania, bo nie tylko zajmują czas, ale i wymagają potężnej wręcz wiedzy. Wiemy już, że chcemy powierzyć pozycjonowanie sklepu internetowego komuś z zewnątrz. Komuś, czyli? Freelancerowi, a może agencji?

Agencja – duża, doświadczona, z pokaźnym zespołem fachowców

Mały czy duży sklep internetowy, niezależnie od posiadanego asortymentu, musi liczyć się z ogromną konkurencją. Sklepów powstaje bowiem coraz więcej, a trafienie w niszę jest naprawdę trudne. Co więcej, chodliwy towar, który można kupić tylko u pana X i to na terenie całego kraju, może pozostać niezauważony, jeśli sklep nie będzie dobrze pozycjonowany.

            Na pozycjonowanie składa się wiele elementów, ale i metody działania w tym kierunku potrafią się różnić kolosalnie, w zależności od firmy, której zostaje powierzona realizacja. Dostępna jest spora liczba zaawansowanych narzędzi, które są pomocne w pozycjonowaniu sklepu internetowego. Sposób ich wykorzystania, ponownie zależy od firmy, ale i budżetu klienta, jego oczekiwań, wymagań, szczegółów zawartych w umowie z danym przedsiębiorstwem.

Plusy korzystania z usług agencji to przeważnie posiadanie bogatego zaplecza, a to jest niezbędne w pozycjonowaniu. Agencje inwestują w domeny i treści, a to owocuje lepszymi efektami i możliwością wykorzystania wszędzie tam, gdzie wymagane jest mocne linkowanie. Do tego siedziba firmy i liczny zespół pozwalają na wdrażanie zmian, jeśli coś idzie nie po myśli klienta. Ma on szansę zwrócić się do kierownika danego działu, który nie do końca spełnił jego oczekiwania bądź czegoś nie dopilnował. Poza tym, gdy zachodzi potrzeba podjęcia innych działań związanych na przykład z wynikłym problemem ze stroną internetową, najczęściej jest się do kogo zwrócić. Można zatem współpracować z jedną firmą, a nie oddzielnie pozycjonerem, copywriterem, grafikiem, programistą i tak dalej.

Co z wadami? Ceny usług agencji zawsze należą do wyższych, a do tego często są to firmy nastawione na zysk, niekoniecznie uczciwie działające lub realizujące konkretne rzeczy w sposób szablonowy, mało kreatywny. Klient może zmagać się z obsługą, której jakości nie będzie pewien, bo prawdopodobnie jeden pozycjoner przyjmie na siebie sporą liczbę sklepów do obsługi, a to nie pozwoli na poświęcenie tak dużej uwagi i takiej ilości czasu, jakiej wymaga rzetelna praca dla efektów.

Lepszy freelancer?

Pośród wolnych strzelców z powodzeniem można znaleźć tych doświadczonych, z którymi współpraca mieści się w budżecie, jakim dysponuje klient. Co więcej, mała firma lub freelancer mają najczęściej o wiele więcej czasu, by w pełni, rzetelnie i dokładnie zająć się obsługą małej liczby klientów, za to z gwarancją jakości. Nietrudno również o nieszablonowe działania, kreatywne podejście, które jest wręcz wymagane, by poradzić sobie z konkurencyjnym rynkiem.

Do minusów można zaliczyć fakt, że nie każdy dysponuje własnym zapleczem lub może być ono zbyt małe, by odpowiedzieć na wymagania danego klienta. Druga kwestia to brak pewności, czy dana osoba faktycznie jest doświadczona i posiada odpowiednią wiedzę, czy też jest kompletnie początkująca, ale jej oferta maskuje tę kwestię.

Jak poradzić sobie z wyborem? Najlepiej samodzielnie zdobywając wiedzę w temacie pozycjonowania, by móc ocenić efekty pracy freelancera czy agencji, a do tego uwzględnić pojawiające się w sieci opinie. Kto pyta, nie błądzi!

Polecamy:
Własny sklep internetowy – jak zacząć? Gdzie założyć?