Własny sklep internetowy – jak zacząć? Gdzie założyć?

audyt seo

Sklepy internetowe mnożą się w ostatnim czasie w wirtualnej przestrzeni i są dobrym pomysłem na biznes praktycznie w każdej branży. Zanim jednak zaczniemy zarabiać na sprzedaży w internecie, trzeba zbudować sklep od podstaw. Ważna jest jego funkcjonalność, dobra obsługa klienta, a także odpowiednie wypromowanie w sieci.

Pomysł na sklep internetowy to dopiero pierwszy krok do prowadzenia wirtualnego biznesu. Gdy mamy towar lub odpowiednich dostawców, trzeba zająć się technicznymi kwestiami prowadzenia sklepu. Przede wszystkim, trzeba rozejrzeć się w różnych platformach e-commerce, które pozwalają na szybkie stworzenie sklepu w sieci. Dobrym rozwiązaniem może tu być darmowe oprogramowanie Prestashop, z którego korzystają zarówno niewielkie sklepy, jak i naprawdę spore firmy sprzedażowe. Oczywiście, także darmowa platforma wymaga dopracowania, dopasowania do indywidualnych potrzeb, regularnych aktualizacji, a także systematycznego rozwijania w miarę rozwoju samego sklepu.

Widoczność sklepu w sieci

Jeśli planujesz, jak założyć i rozwinąć sklep internetowy, musisz również zadbać o to, by był on widoczny dla użytkowników sieci, którzy mogą stać się Twoimi potencjalnymi klientami. Samo postawienie sklepu, który zniknie w tłumie jego podobnych, na pewno nie gwarantuje sukcesu. Konieczne są więc działania zmierzające do wypromowania sklepu w sieci. Tu dobrym rozwiązaniem na starcie będzie zadbanie o właściwą optymalizację SEO, odpowiednie pozycjonowanie i inne formy marketingu internetowego. Sklep musi pojawiać się w różnych miejscach sieci, mieć sporo odnośników, warto zainwestować w płatne reklamy Google, które pozwalają na zwiększenie jego widoczności. Sam sklep również powinien być odpowiednio zaprojektowany i przystosowany do potrzeb użytkowników. Ważny jest przejrzysty layout, bezproblemowa nawigacja, a także intuicyjny proces obsługi klienta. Osoby, które robią zakupy w sieci, zwracają bowiem uwagę na to, czy sklep pozwala na szybkie zakupy kilkoma kliknięciami, czy też proces kupowania jest skomplikowany i utrudniony przez kwestie techniczne.

Profesjonalna opieka nad sklepem

Osoby, które zakładają sklepy internetowe, często są fachowcami w swojej branży, znają się na wybranych produktach, ale nie do końca muszą być specjalistami w zakresie e-commerce. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z usług profesjonalnych firm i agencji, które oferują kompleksowe usługi związane z tworzeniem, wdrożeniem oraz rozwijaniem sklepu internetowego. Na ekomersiak.pl można znaleźć profesjonalne usługi dla branży e-commerce: wybór odpowiedniej platformy sprzedażowej, pozycjonowanie, marketing w sieci, a także wszystkie działania, które zmierzają do zwiększenia popularności sklepu w internecie, a co za tym idzie – sukcesywnego zwiększania sprzedaży i przychodów. Wybierając dobrą firmę lub agencję można mieć pewność, że sklep będzie pod właściwą opieką. Jest to inwestycja, która bardzo szybko zaczyna przynosić wymierne korzyści.