Kiedy zdecydować się na hosting SSD?

Przeglądając oferty firm hostingowych, łatwo zauważyć, że proponują one różnorodne rozwiązania. Różnica polega na tym, że oferują dwie opcje zapisu i przechowywania danych – na dyskach HDD oraz SSD. Różnią się one także ceną.

Najważniejsze jest jednak to, że usługi HDD i SSD adresowane są do innych grup klientów. To dlatego hosting nie może być wybierany przypadkowo. Na jego zakup decydujemy się świadomie, zgodnie ze swoimi potrzebami.

Różnice w obu rozwiązaniach

Hosting SSD to po prostu usługa udostępnienia miejsca na serwerach, które są wyposażone właśnie w dyski SSD. Dyski są oparte na pamięci flash.

To, co jest bardzo istotne, to fakt, że gwarantują szybką pracę, dlatego świetnie sprawdzą się w przypadku dużych sklepów online lub obszernych portali i serwisów. Działają szybko i stabilnie, a czas ładowania stron jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnych hostingów.

hosting

Dysk twardy HDD

Jeśli kupujemy hosting, otrzymujemy miejsce na dysku, pamięć RAM, procesor oraz łącze internetowe. Pliki zapisywane są na dyskach, dlatego rodzaj nośnika ma znaczenie dla szybkości odczytu i zapisu danych. W serwerach stosuje się dyski twarde HDD lub SSD. Dyski twarde HDD możemy znać z komputerów.

W tym przypadku dane są odczytywane i zapisywane przez głowicę, która porusza się po wirującym talerzu. Konieczne jest, by ustawiła się ona w odpowiednim miejscu, zanim konkretny sektor zostanie odnaleziony. Cała operacja trwa ułamki sekund, jednak praca mechanicznych części dysku wpływa na czas dostępu do wybranych danych.

Dysk SSD

W przypadku dysków SSD mamy zastosowaną pamięć flash, która jest wykorzystywana np. w kartach pamięci. Operacje nie są kolejkowane, dlatego mogą być wykonywane w tym samym czasie na określonej liczbie komórek.

Dzięki temu można odczytywać i zapisywać dane z prędkością ponad 500 MB/s. Dla użytkownika to spora różnica w czasie przetwarzania danych i ich odczytu.

Zalety hostingu SSD

Ogromnym plusem hostingu SSD jest to, że jest on po prostu szybszy. To daje mu znaczącą przewagę nad technologią HDD. W obecnych czasach parametr ten ma ogromne znaczenie. Jeśli na serwerze przechowujemy bardzo duże ilości danych, które powinny być dostępne dla użytkownika w jak najkrótszym czasie od wysłania żądania, hosting SSD jest naturalnym i najlepszym wyborem.

Jak pokazują badania, dla większości użytkowników akceptowalnym czasem ładowania strony są maksymalnie 3 sekundy. Jeśli nasza witryna nie wczytuje się, internauta po prostu ją opuści. Nie tylko tracimy potencjalnego klienta, ale także naszą reputację. Niemal pewne jest to, że osoba już nie wróci na naszą stronę. W tego typu przypadkach korzystanie z szybkiego hostingu SSD jest koniecznością.

korzystanie z hostingu

Dla kogo jest to rozwiązanie?

Hosting SSD jest odpowiednim wyborem dla przedsiębiorców, którzy posiadają strony o bardzo dużych zasobach. Powinni się więc na niego decydować właściciele sklepów internetowych, obszernych portali, witryn z treściami wideo.

W tego typu przypadkach krótki czas ładowania zawartości ma ogromne znaczenie. Jeśli zależy nam na uzyskaniu popularności serwisu, a jednocześnie na uzyskaniu dobrych wyników sprzedaży, warto zdecydować się na tego rodzaju hosting.

Stosunek jakości do ceny

Warto dodać, że tego rodzaju hosting jest droższy niż HDD, jednak, gdy weźmiemy pod uwagę całościowe koszty prowadzenia przedsiębiorstwa, ten dodatkowy wydatek z pewnością nie będzie sporym obciążeniem. Poza tym, szybsza strona, to większe zyski ze sprzedaży, dlatego inwestycja się zwraca.

Jeśli jesteśmy na etapie wyboru hostingu, warto przeanalizować wady i zalety obu rozwiązań. Nawet, jeśli teraz na naszej stronie znajduje się niewiele treści, nie jest wykluczone, że w przyszłości się to nie zmieni. Wybór szybszej opcji będzie z pewnością bardziej opłacalny.