Innowacyjne sposoby wytwarzania energii elektrycznej i ciepła – czyli na czym polega kogeneracja

W czasie jednego procesu technologicznego możemy generować nie tylko energię elektryczną, ale także cieplną. Cały proces nosi miano kogeneracji gazowej. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem, gdyż jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne niż dotychczasowe metody i pozwala na obniżenie kosztów wytwarzania energii i ciepła. Dodatkowym atutem tej metody jest podniesienie sprawności urządzenia, gdyż w konsekwencji obniża się zużycie paliwa. Takie ekologiczne rozwiązania mają szczególne znaczenie w dobie deficytów energetycznych.

Agregat kogeneracyjny – jak działa?

Agregat kogeneracyjny jest zaawansowanym technologicznie  urządzeniem zaprojektowanym do generowania  energii elektrycznej oraz ciepła. Urządzenie to łączy w sobie generator, silnik spalinowy oraz zestaw wymienników ciepła. Ponadto jest wyposażone w specjalny system sterowania umożliwiającego lokalną kontrolę agregatu – zdalnie przy pomocy komputera lub telefonu komórkowego. Urządzenie to jest zdecentralizowanym źródłem energii, co w praktyce oznacza, że moc i ciepło są wytwarzane blisko miejsca zużycia. Konsekwencją takiego rozwiązania jest wysoka energooszczędność związana z eliminacją lub znacznym ograniczeniem strat ciepła spowodowanych dystrybucją energii.

Innowacyjne aparaty kogeneracyjne wyprodukowane w Polsce

Kogeneracyjne agregaty gazowe Ekogen to nowoczesne urządzenia wyposażone w niezawodne układy sterowania oparte na sterownikach firmy ComAp. Sterowniki stanowią kompletne i bezpieczne układy zasilania zarządzane i nadzorowane przez operatora. Na uwagę zasługuje biogazowy Agregat Kogeneracyjny – EKOGEN™ 30 BIO zaprojektowany i stworzony przez firmę EPS System. Został on nagrodzony złotym medalem podczas Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej Greenpower. Warto podkreślić fakt, że wszystkie gazowe układy kogeneracyjne tego innowacyjnego agregatora produkowane są w Polsce – w Trzebini. Oprócz standardowych rozwiązań producent zapewnia również realizację projektów dostosowanych do indywidualnych potrzeb i wymagań klienta gwarantując efektywne i trwałe urządzenia. Więcej szczegółów znajdziemy na stronie producenta https://epssystem.pl/nowa-oferta/kogeneracja/.

Jakie są największe zalety agregatów kogeneracyjnych

Agregaty kogeneracyjne wytwarzają energię elektryczną oraz energię cieplną, które mogą być zużywana przed daną jednostkę gospodarczą. Wygenerowana energia elektryczna oraz powstałe ciepło można wykorzystać na własne potrzeby budynku, w którym zainstalowano agregat. Energię elektryczną można również zachować jako zapasowe źródło energii elektrycznej, zwłaszcza w miejscach, gdzie energia jest niezbędna stale. Poza tym istnieje także możliwość sprzedaży energii do sieci energetycznej.

Agregat kogeneracyjny – optymalne rozwiązanie

Do głównych parametrów agregatów gazowych należą moc elektryczna, moc cieplna oraz zużycie paliwa. Po określeniu podstawowych celów specjalista techniczny na podstawie parametrów danego urządzenia dobiera rozwiązanie dostosowane do oczekiwań danego przedsiębiorstwa.