Jakie są przyczyny słabych dróg w Polsce?

Zdjęcie do artykułu nr 10

Drogi w Polsce to temat na wiele dyskusji. Nie jest tajemnicą, że Polska nie jest tak rozwinięta pod wieloma względami jak Niemcy, nie trudno jest się więc domyślić się różnych opinii na ten temat. Nie można stwierdzić, że w Polsce nie ma w ogóle dobrych dróg bo takie są, lecz odsetek ich na tle wszystkich jest niewielki. Są to zazwyczaj drogi ekspresowe, autostrady lub ulice w bogatszych gminach. Jadąc przez nasz kraj, np. przez wsie lub sołectwa, trzeba patrzeć na dziury w drogach oraz na progi zwalniające, które w niektórych miejscach bardziej przeszkadzają niż zwiększają bezpieczeństwo. Świadczyć o tym może stan samochodów.

Przyczyny słabych dróg w Polsce

Wiadomo, że Polska nie dorównała jeszcze większości krajów w EU pod względem gospodarczym. W roku 1989 roku zakończył się okres komunizmu w naszym kraju, staliśmy się państwem w pełni niezależnym, zdecydowanie dało nam to otwarte pole do rozwoju. Zdecydowany przełom nastąpił w 2004 roku, wtedy to właśnie Polska przyłączyła się do Unii Europejskiej. Dzięki pieniądzom z UE powstało wiele nowych dróg i autostrad. Nadal jednak stan naszych dróg nie dorównał temu, co na zachodzie.

Autostrady w Polsce

Autostrady obejmują Polską sieć dróg krajowych, są to najważniejsze drogi w Polsce, obejmują one trasy zarówno między regionalne jak i międzynarodowe. Plany obowiązujące w 2016 roku mówią, że długość dróg szybkiego ruchu ma liczyć będzie około 7800 km z czego około 2000 km autostrad i 5800 km dróg ekspresowych. Z autostrad mogą korzystać wyłącznie pojazdy samochodowe, nie posiadają skrzyżowań. Płatnych autostrad w Polsce mamy na razie trzy i to na niewielkich odcinkach. To jednak nie wszystko. Ogółem autostrad w Polsce jest sześć, jednak nie każda z nich jest ukończona. Niektóre z nich to dopiero krótkie odcinki, mają być dokończone dopiero za parę lat. W Polsce mamy autostrady płatne jak i darmowe – kiedy chcemy uniknąć korków, musimy skorzystać z autostrady płatnej, jadąc tą darmową nie mamy gwarancji, że przez parę następnych godzin nie będziemy się zatrzymywać.

Płatne autostrady w Polsce

A1 na odcinku Pruszcz Gdański – Swarożyn
A1 na odcinku Swarożyn – Nowe Marzy
A1 na odcinku A2 na odcinku Sługocin – Zdżary Nowe Marzy – Toruń Płd.
A2 na odcinku Konin – Stryków
A2 na odcinku Rzepin – Komorniki
A2 na odcinku Września – Konin
A2 na odcinku Krzesiny – Września
A4 na odcinku Bielany Wrocławskie – Gliwice-Sośnica
A4 na odcinku Mysłowice-Brzęczkowice – Balice

Darmowe autostrady w Polsce

A1 na odcinku Maciejów – Gliwice-Sośnica
A1 na odcinku Łódź Płn. – Tuszyn
A2 na odcinku Poznań Zach. – Poznań Wsch.
A2 na odcinku Sługocin – Zdżary
A2 na odcinku Arynów – Ryczołek
A4 na odcinku Jędrzychowice (granica) – Wrocław Bielany
A4 pomiędzy poszczególnymi zjazdami na obszarze Gliwic
A4 na odcinku Gliwice-Sośnica – Katowice-Murckowska
A4 na odcinku Kraków – Korczowa (granica)
A6 na całej trasie

Dodatkowe informacje

Więcej informacji o budownictwie drogowym, o tym, czym jest nawierzchnia bitumiczna i wielu innych aspektach, znajdziesz na stronie czd.com.pl – sprawdź więcej.