Jak zrobić kopię zapasową?

Niewiele osób zabezpiecza swoje komputery przed utratą danych, a przecież awaria sprzętu może zdarzyć się w każdej chwili. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować backup, aby, w przypadku, gdy sprzęt przestanie działać lub stracimy dane w wyniku błędu, móc je bezpiecznie odzyskać. Jak tworzy się kopię zapasową?

Backup – co to jest?

Backup to właśnie wspomniana kopia zapasowa, lub też kopia bezpieczeństwa. Prościej mówiąc, jest to kopia plików, które można odzyskać, jeżeli z jakichś powodów utracimy te oryginalne, np. w wyniku awarii komputera. Należy zadbać o to, aby backup był na bieżąco aktualizowany, aby w razie potrzeby można było odzyskać wszystkie świeże dane. Choć większe firmy zazwyczaj dbają o tworzenie kopii zapasowych, są one korzystnym zabezpieczeniem także dla mniejszych przedsiębiorstw, jak również dla osób prywatnych. Podmioty, które potrzebują pomocy z systematycznym tworzeniem kopii bezpieczeństwa, mogą skorzystać z oferty wsparcia support IT.

Jak zrobić kopię zapasową danych w firmie?

Jeżeli zależy nam na zrobieniu backupu danych, należących do firmy, trzeba się przede wszystkim zastanowić, które z dostępnych rozwiązań będzie w najwyższym stopniu odpowiadało wymaganiom firmy. Większe korporacje z pewnością korzystają z osobnych serwerowni, jednak na tę opcję raczej nie będzie stać mniejszych przedsiębiorstw, które mogą nie mieć potrzeby tworzenia kopii zapasowej w aż tak zaawansowany sposób.

W mniejszych firmach, podobnie jak w przypadku osób prywatnych, najprostszym sposobem na stworzenie backupu danych, jest przechowywanie plików w chmurze lub zapisywanie ich na osobnym dysku USB.

Jak zrobić kopię zapasową Windows 10?

Warto wiedzieć, jak zrobić kopię zapasową Windows 10 na dysku zewnętrznym lub w lokalizacji sieciowej, gdyż nie jest to wcale trudne zadanie. Do tego celu wystarczy posłużyć się historią plików, a następnie podążać za wskazówkami: Wybierz pozycję > Ustawienia > & Security> Backup> Dodaj dysk. Potem dobrać dysk zewnętrzny lub też odpowiednią lokalizację do stworzenia kopii zapasowej. Jeżeli zdarzy się awaria i stracimy nasze pliki, wszystko, co musimy zrobić, to wpisać na pasku zadań hasło „przywróć pliki”, a następnie wybrać „przywróć pliki za pomocą historii plików”. Potem musimy odszukać pliki, które chcemy odzyskać i wyświetlić wszystkie jego wersje. Kiedy już znajdziemy to, czego szukamy, klikamy „przywróć”, a dany element wróci do lokalizacji pierwotnej.

Dlaczego warto robić kopie zapasowe?

W przypadku przedsiębiorstw odpowiedź jest oczywista, aby nie stracić ważnych, zapisanych na dysku dokumentów. Backup jest jednak dobrą opcją także dla osób prywatnych. Warto pamiętać, że komputer to tylko sprzęt i do jego uszkodzenia może dojść w każdym momencie. Tymczasem większość osób trzyma na dyskach ważne dokumenty, takie jak umowy (np. z dostawcą internetu, umowy o dzieło, zlecenie), zdjęcia, pracę magisterską, ulubione utwory muzyczne, książki itd. Jeżeli nie chcemy tych plików stracić, powinniśmy zadbać o to, aby w razie potrzeby móc je odzyskać. Dlatego właśnie wiedza na temat tego, jak zrobić kopię zapasową jest przydatna nie tylko firmom, ale każdemu posiadaczowi komputera lub laptopa.

Polecamy:
Najnowocześniejsze rozwiązania do automatyzacji procesów biznesowych