Jak wygląda pomoc w oddłużaniu? Czy warto skorzystać z firmy oddłużającej?

Przejściowe problemy finansowe zdarzają się wielu osobom. Niestety obecnie łatwo wpaść w spiralę zadłużenia, z której samodzielne wyjście nierzadko staje się wręcz niemożliwe. W wielu sytuacjach bardzo pomocna jest firma oddłużeniowa, z którą można pozbyć się problemów finansowych spędzających sen z powiek. Oczywiście nigdy nie ma gwarancji, że wszystko przebiegnie pomyślnie, bo na rynku nie brakuje nie do końca uczciwych usługodawców, którzy żerują na ludzkim nieszczęściu i szukają okazji do wzbogacenia się ich kosztem. Należy dobrze przemyśleć decyzję o współpracy z firmą oddłużającą, dokładnie ją sprawdzić.

Czy warto skorzystać z usług firmy oddłużającej?

Obecnie nie ma większego problemu z zaciągnięciem pożyczki, można to zrobić bez wychodzenia z domu w kilkanaście minut. Parabanki pożyczają nawet osobom niemającym stałego źródła dochodu, zadłużonym. Zasada jest taka, aby nie zaciągać chwilówki, jeśli nie stać kogoś na terminową spłatę. Niestety nie brakuje osób, które wpadają w spiralę zadłużenia i biorą kolejne pożyczki na spłatę poprzednich, kończąc z poważnymi problemami finansowymi. Wizyta komornika to ostatnia rzecz, której chciałby dłużnik, ale jeśli ktoś nie spłaca zadłużenia, to trzeba liczyć się z konserwacjami. Przymusowe dochodzenie należności staje się nieuniknione. W wielu przypadkach można temu jednak zapobiec, ale trzeba zacząć działać jak najszybciej. Niestety wiele osób z tym zwleka, gra na zwłokę, co tylko jeszcze bardziej pogarsza ich sytuację. Jeśli samodzielne próby wyjścia z zadłużenia zakończą się niepowodzeniem, to warto poszukać profesjonalnej pomocy. Godna polecenia będzie sprawdzona firma oddłużeniowa.

Firmy oddłużające mają bardzo zróżnicowaną ofertę. Z ich usług korzystają zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Oddłużanie dotyczy pożyczek, kredytów, komornika. Profesjonalna pomoc dla zadłużonych pomaga wyjść z długów, ale wymaga to dokładnego przeanalizowania sytuacji dłużnika, poznania jego historii i genezy powstałych problemów finansowych. Bez tego trudno będzie ustalić plan działania, rozpocząć proces skutecznego oddłużania. Metod wyjścia z długów jest wiele, ale na początku zawsze zaczyna się od przedsądowych negocjacji z wierzycielem, próbuje załatwić sprawę polubownie. Firma oddłużeniowa dąży do zredukowania kosztów i odsetek, zmniejszenia kwoty kapitału spłaty, odroczenia terminu uregulowania zadłużenia. Oczywiście nie zawsze można liczyć na to, że wszystko uda się załatwić sprawnie i bezproblemowo. Czasem trzeba wkroczyć na drogę sadową, aby umorzyć zadłużenie w części lub w całości. Firmy oddłużeniowe tworzą i składają pisma o przedawnieniu długu. Ich działaniem jest również zablokowanie komornika. Jeśli wszystkie metody zawiodą, to pozostaje ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Na czym polega profesjonalna pomoc w oddłużaniu?

Każdy chciałby uniknąć rozprawy sądowej i załatwić wszystko polubownie, dlatego firma oddłużeniowa rozpoczyna swoje działania od podjęcia mediacji z osobami, u których klient zalega z płatnościami finansowymi. Oczywiście nie zawsze udaje się wszystko załatwić za pomocą negocjacji z wierzycielem, ale warto spróbować. Niecierpliwy wierzyciel rzadko przystaje na rozwiązanie oferowane przez firmę oddłużeniową, bo jest ono dla niego mało korzystne. Zgodnie ze statystykami negocjacje są pomocne praktycznie tylko w przypadku dłużników, z którymi do tej pory nie było problemów i przez dłuższy czas spłacali zobowiązanie w terminie.

Kolejną opcją do wyboru jest konsolidacja długu, co polega na połączeniu wszystkich zaciągniętych zobowiązań finansowych przez dłużnika. Efektem tego działania jest zredukowanie aktywnych zobowiązań, tworząc jedno z nowym harmonogramem spłaty. Nie trzeba martwić się szeregiem terminów, za przekroczenie których zostaną naliczone kolejne kary. Warto mieć na uwadze to, że nie każdy może skorzystać z opcji konsolidacji długu. Jeśli kto już zaciągnął kolejne pożyczki w celu spłacenia poprzednich i niczego w ten sposób nie uzyskał pozytywnego, wręcz pogorszył swoją sytuację finansową, to połączenie wszystkich zobowiązań w jedno w niczym mu nie pomoże, nie wyciągnie go to ze spirali zadłużenia, w którą już wpadł.

Dla niektórych osób niezwykle pomocna może być chwilowa przerwa w spłacie zobowiązania. Takie rozwiązanie jest zwykle stosowane w bankach. Trudno znaleźć parabank, który zaoferuje klientom wakacje kredytowe. Brak konieczności spłacenia długu przez kilka miesięcy może być pomocne, w tym czasie dłużnikowi uda się zdobyć niezbędną kwotę pieniędzy na uregulowanie zalegających płatności. Rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku dłużników bankowych, którzy mają przejściowe problemy finansowe. Mogą ubiegać się o wakacje kredytowe lub karencję w spłacie. Wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku do kredytodawcy.

Oddłużanie może polegać także na przedawnieniu długów. Zdarzają się sytuacje, w których wierzyciele wymagają od dłużników spłacenia zobowiązań finansowych, które są już przeterminowane. Jeśli ktoś nie jest tego świadomy, to niestety może dać się na to nabrać. Firma oddłużeniowa zajmie się weryfikacją daty wymagalności zobowiązania finansowego. Jeśli doszło do jego przedawnienia, to wierzyciel nie ma prawa domagać się spłaty. Jeżeli wszystkie metody oddłużenia zawiodą, a dłużnik nie ma możliwości spłacenia zobowiązania finansowanego, to pozostałe zgłoszenie upadłości konsumenckiej. Wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku do sądu.

Podsumowując, firma oddłużająca może pomóc udzielić pomocy w formie:
• Negocjacji z wierzycielem,
• Konsolidacji długu,
• Przerwy w spłacie,
• Przedawnieniu długów,
• Upadłości konsumenckiej.

Partnerem artykułu jest firma konsument-wygrywa.pl.

Polecamy:
Praca opiekunki w Niemczech – wszystko co powinieneś wiedzieć na ten temat