Gdzie szukać pracy w opiece osób starszych w 2022?

Podaje się, że nawet 500 tysięcy Polek pracuje jako opiekunki do osób starszych. Wiele z nich decyduje się na zatrudnienie poza granicami, najczęściej w Niemczech. Do podjęcia zatrudnienia za Odrą skłaniają je lepsze zarobki, a także lepsze warunki zatrudnienia. Gdzie jednak Polki zainteresowane opieką nad niemieckimi seniorami, powinny szukać dobrych ofert pracy?

Czy warto szukać pracy w Niemczech?

Niemiecki rynek pracy od lat jest w bardzo dobrej kondycji. Prace na nim znajduje 43,3 mln osób. Co ważne stopa bezrobocia na nim jest bardzo niska- jedna z najniższych w Unii Europejskiej. Warto też wspomnieć, że za naszą zachodnią granicą wciąż brakuje pracowników. Tylko w 2018 roku Niemcy przyjęły 700 000 pracowników z Europy Wschodniej, już rok później niemiecka gospodarka potrzebowała aż ćwierć miliona emigrantów.

Część z nich stanowili pracownicy czasowi, jednak wielu zatrudnienie znalazło na stałe m.in. opiekunki do osób starszych. Przedstawicielki i przedstawiciele tego zawodu są na niemieckim rynku niezwykle pożądani. Wynika to z niedoboru kadr w Niemczech, a także szybko starzejącego się społeczeństwa. Polskie opiekunki seniorów w Niemczech łatwo znajdą więc zatrudnienie i będą dobrze wynagradzane.

Gdzie szukać pracy opiekunki seniora w Niemczech?

Najłatwiej i najbezpieczniej pracy opiekunki seniora w Niemczech szukać przez wyspecjalizowane agencje. Zapewniają one pomoc w znalezieniu pracodawcy, ustaleniu zakresu zadań, przygotowaniu formalności, rozliczeniach, kontakcie z rodziną. Wyspecjalizowane agencje takie jak, chociażby Felizajob na opieka.felizajob.pl publikują liczne oferty pracy. Ich ilość sprawia, że wśród nich zatrudnienie znajdzie i osoba szukająca pracy na stałe, na zastępstwo, na kilka miesięcy.  Poszczególne anonsy różnią się też zakresem zadań, ilością obowiązków, wynagrodzeniem, warunkami zatrudnienia, wymaganiami stawianymi opiekunce.  Co ważne na Felizajob pojawiają się również oferty dla opiekunek, które nie znają języka niemieckiego.

Gdzie szukać pracy na własną rękę?

Specjaliści podkreślają, że znalezienie pracy na własną rękę w Niemczech nie jest proste. Konieczna jest nie tylko znajomość kultury pracy naszych zachodnich sąsiadów, ale także i przepisów prawa. Mimo że Niemcy należą do UE to polskie opiekunki do seniorów, aby rozpocząć pracę, potrzebują pozwolenia, a także zobowiązane są do dopełnienia wielu formalności. Osoby nieobyte z niemieckim prawem mogą mieć z tym duży problem. Mając jednak wiedzę w tym zakresie, można pokusić się o poszukiwanie podopiecznego przez jedną z wielu internetowych giełd pracy w Niemczech lub w lokalnej prasie.

Polecamy:
Dopłata do zaniżonego odszkodowania – XPRIME