Dlaczego warto zatrudnić pracowników ze wschodu?

Wiele polskich firm z różnych branż boryka się z problemem znalezienia odpowiednich pracowników. Bardzo często praca jest, a nie ma jej kto wykonać. Dotyczy to w dużym stopniu firm z branży budowlanej, a także hodowców czy rolników, którzy w sezonie zbiorów tracą część dochodów, bo nie ma kto pracować. W poszukiwaniu pracowników warto zwracać uwagę na sprawdzoną siłę roboczą zza wschodniej granicy. Pracownicy z Ukrainy doskonale radzą sobie w pracy, a jednocześnie ich zatrudnianie jest niezwykle korzystne.

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy jest coraz bardziej powszechne wśród polskich pracodawców. Dotyczy to w szczególności tych branż, które nie cieszą się dużą popularnością wśród polskich pracowników. Wiele branż poważnie doświadczyło odpływu pracowników, którzy zdecydowali się pracować za zachodnią granicą. W ich miejsce przybywają natomiast pracownicy z Ukrainy, którzy świetnie sobie radzą zarówno na stanowiskach niewymagających kwalifikacji, jak i takich, na których trzeba mieć umiejętności i uprawnienia.

Zalety pracowników z Ukrainy

Pracownicy z Ukrainy są bardzo zmotywowani do pracy w Polsce. Bardzo często nasi rodzimi pracownicy nie do końca szanują swoje zatrudnienie i nie podchodzą do niego z należytym szacunkiem. Ukraińcy, którzy w swoim kraju doświadczają bezrobocia i często bardzo poważnej biedy, są pracownikami wysoko zmotywowanymi, solidnymi, odpowiedzialnymi i pracowitymi. Bez zarzutu wykonują wszystkie powierzone im zadania, są też bardzo dyspozycyjni. Chętnie podejmują się pracy w godzinach nocnych czy biorą nadgodziny, gdyż wiedzą, że jest to dla nich dodatkowy zarobek. W przypadku zatrudniania pracowników z Ukrainy niekoniecznie trzeba podpisywać z nimi umowę o pracę. Dla nich najważniejsza jest wysokość zarobku, a nie forma umowy. Warto również wspomnieć o bliskości kulturowej – nawet, jeśli pracownicy z Ukrainy nie znają języka polskiego, można się z nimi o wiele łatwiej komunikować niż z osobami z odleglejszych rejonów świata.

Sporo korzyści dla pracodawcy

Pracodawcy, którzy decydują się na zatrudnianie pracowników z Ukrainy. Mogą liczyć na sporo udogodnień. Przede wszystkim, ukraińscy pracownicy są zatrudniani w oparciu o uproszczone przepisy dotyczące legalizacji pracy i pobytu. A mniej formalności to także zdecydowanie mniej problemów pracodawcy związanych z biurokracją. Sumienni pracownicy z Ukrainy to dobre rozwiązanie w wielu branżach, które nie mogą znaleźć pracowników na naszym rodzimym rynku pracy. Firmy, którym zależy na dobrych i sprawdzonych pracownikach ze wschodu, mogą skorzystać z usług wyspecjalizowanych i doświadczonych agencji pracy, które zajmują się rekrutowaniem Ukraińców na potrzeby polskiego rynku pracy. Korzystając z usług agencji pracy można mieć pewność, że zatrudnieni pracownicy będą solidni, sumienni i doskonale sprawdzą się w ujęciu długoterminowym, a nie tylko do prac dorywczych.