Czystość w sklepie w trakcie pandemii – jak o nią zadbać?

Pandemia nie ustaje. Aby zadbać o bezpieczeństwo personelu i klientów w sklepie, warto pamiętać o podstawowych zasadach czystości i higieny. Dzięki nim można również zatroszczyć się o pozytywny wizerunek firmy. Jakie rozwiązania wykorzystać?

Procedury – podstawa czystości i higieny

Bez odpowiednio opracowanych procedur trudno utrzymać czystość i higienę na najwyższym poziomie. Jak zadbać o czystość w sklepie?

Sklepy, a w szczególności sklepy spożywcze, zobowiązane są do tego, aby opracować odpowiednie procedury związane z utrzymaniem właściwego stanu sanitarno-higienicznego na swoim terenie. W przeciwnym przypadku mogą narazić się na nałożenie kar przez sanepid.

Procedury powinny między innymi określać miejsca, które wymagają regularnego czyszczenia i dezynfekowania, a także częstotliwość prowadzonych procesów. Należy też zawrzeć w nich informacje dotyczące utrzymania higieny wśród pracowników. Dzięki temu można łatwiej stosować się do ustalonych zasad i kontrolować ich przestrzegania.

Detergenty – silne i łatwe w użyciu środki

Aby usuwanie zanieczyszczeń w sklepie było łatwiejsze, należy sięgnąć po właściwe środki. Zachowanie czystości i higieny wymaga zastosowania odpowiednio dobranych detergentów, które będą dopasowane do konkretnych typów powierzchni.

W sprzątaniu sklepu pomogą następujące środki czystości:

  • Środki do czyszczenia podłóg – dopasowane do rodzaju podłogi lub uniwersalne,
  • Środki w sprayu do powierzchni – o uniwersalnym zastosowaniu, do półek, blatów,
  • Środki do powierzchni ze stali nierdzewnej – na przykład blatów, pojemników,
  • Środki do mycia łazienek – o właściwościach dezynfekujących,
  • Środki do mycia szkła – skutecznie usuwające zanieczyszczenia i zapobiegające tworzeniu się smug.

Sprzątanie sklepu powinno odbywać się wygodnymi w użyciu akcesoriami jak mopy, ściereczki, gąbki, które także powinny być regularnie czyszczone i wymieniane na nowe.

Maszyny czyszczące – pomogą w utrzymaniu czystości

Jak zadbać o czystość w sklepie jeszcze łatwiej? Warto zdecydować się na urządzenia myjące podłogi, za pomocą których można szybko usuwać zanieczyszczenia z podłóg.

Nowoczesne maszyny czyszczące są bardzo łatwe w obsłudze, ekonomiczne i wykorzystują specjalne rozwiązania, by zapewnić czystość i higienę na najwyższym poziomie.

Najczęściej używane są automaty szorująco-zbierające, które dodatkowo mogą być wyposażone w funkcję suszenia, dlatego od razu po ich zastosowaniu podłogi są gotowe do użytkowania.

Dezynfekcja – dla pełnego bezpieczeństwa

Poza stosowaniem standardowych detergentów oraz urządzeń wspomagających utrzymanie czystości w sklepie trzeba pamiętać o dezynfekcji. Dzięki niej można pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów, w tym wirusów, bakterii i grzybów.

Dezynfekcję należy prowadzić z użyciem dedykowanych środków, na przykład płynów w sprayu. Można także stosować urządzenia UV do odkażania.

Dezynfekować należy newralgiczne miejsca, między innymi stanowiska kasowe, blaty, klamki, włączniki, wózki i koszyki, wagi.

Należy też zapewnić dostęp do środków dezynfekujących dla klientów sklepu – najlepiej w formie łatwego w obsłudze dozownika umieszczonego przy wejściu.