Czy Twoi pracownicy są przygotowani na pożar? Czyli szkolenia BHP

Pożar czy katastrofa w miejscu pracy to często bodziec który pcha nas w kierunku poprawy standardów. Warto zastanowić się czy musimy poczuć tragedię na własnej skórze, aby dojść do odpowiednich wniosków? Odpowiednie przygotowanie w zakresie BHP w kwestii ochrony przeciwpożarowej to podstawa aby uniknąć pożaru.

Druzgocący jest fakt, jak wiele firm ignoruje ten aspekt. W czasach tak łatwego dostępu do technologii zapobiegania pożarów, wielu wydarzeń można najzwyczajniej uniknąć. Prowadząc działalność produkcyjną, czy firmę która na co dzień ma podwyższone ryzyko zaistnienia pożaru warto solidnie się zabezpieczyć.

Po pierwsze zabezpieczenia przeciwpożarowe.

W dużych zakładach produkcyjnych, podstawą są czujniki wykrywające dym, w miejscach w których składowane są duże ilości materiałów łatwo zapalających się, takie sygnały ostrzegawcze są podstawą sprawnej akcji ratowniczej, odpowiednie szybkie wykrycie pożaru daje nam możliwość ugaszenia we wczesnym stadium oraz uniknięcia niepotrzebnych strat.

W tym punkcie niezwykle ważne jest kompleksowe działanie, system alarmowania to podstawowy sposób zabezpieczenia, który powinien znajdować się w każdym zakładzie produkcyjnym. Ponadto warto zastanowić się nad odpowiednim systemem oddymiania. Dobry system pozwoli w porę wyciągnąć szkodliwe gazy z budynku, dzięki czemu zadbamy lepiej o bezpieczeństwo naszych pracowników. Unikniemy ewentualnego zatrucia czy zaczadzenia.

Szkolenia pracowników to podstawa bezpiecznej pracy.

Szkolenie to element którego ignorowanie prędzej czy później może się na nas zemścić. Warto więc przyłożyć się do tego elementu solidnie. Im większa obecność zagrożenia w miejscu pracy, tym większą świadomość powinni mieć pracownicy. Zagrożenie pojawia się bez zapowiedzi, warto zadbać aby personel był kompleksowo przygotowany do działania i potrafił zapobiegać sytuacjom bez zawahania.

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego.

Przepisy jasno regulują obowiązki jakie musi spełniać pracodawca, w kwestii ochrony przeciwpożarowej, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Najłatwiej, poradzić się specjalisty, osoba z odpowiednim doświadczeniem w ochronie przeciw pożarami po weryfikacji branży oraz struktury firmy i budowy z pewnością dobierze i wdroży odpowiedni plan działania, który pozwoli zabezpieczyć istniejącą infrastrukturę oraz przygotować pracowników.

Czy Twoi pracownicy są odpowiednio przygotowani?

Zapytaj sam, swoich pracowników, czy wiedzą co zrobić w wypadku pożaru, grunt to świadomość. Bez tego nawet najlepiej skrojona obsługa BHP nie będzie miała efektów w razie ewentualnego zagrożenia. Pamiętajmy, aby kwestii zapobiegania nie traktować po macoszemu, nie wystarczy tylko wypełnienie koniecznej dokumentacji czy zadbanie o ochronę od strony prawnej, bo nie da nam to nigdy komfortu psychicznego, a ilość pożarów w miejscach pracy i ich skutki często pokazują, że odpowiednie zabezpieczenie mogłoby zapobiec takim zdarzeniom w stu procentach, czy chociażby zniwelować ich skutki do koniecznego minimum. Wybierając firmę która zadba o nasze bezpieczeństwo, warto skupić się na tych, oferujących kompleksową obsługę, może się to przydać chociażby w zakresie konserwacji sprzętu jak i przyszłych szkoleń.

Porady opracowano wspólnie z firmą http://www.hydronetka.pl/ – zaopatrującą firmy w systemy przeciwpożarowe.