Copywriting – SEO, czyli jak zadowolić algorytmy wyszukiwarek i zyskać klientów

Copywriting to niezwykle istotna część działań pozycjonerskich (SEO). Można podzielić go na dwie kategorie – copywriting “zwykły” i copywriting – SEO. Pod pojęciem copywriting kryje się tworzenie i redagowanie treści – zarówno do publikacji w sieci jak i poza nią. Copywriting  SEO to węższa dziedzina, ukierunkowana stricte na działania w sieci.

Copywriting – SEO: z czym się to je?

Copywriting kojarzy się dziś przede wszystkim z “pisaniem pod SEO”. W istocie – jest bardzo ważną częścią działań optymalizacyjnych.

Dziś prawie wszystko sprowadza się do działań w sieci – poszukiwanie kontaktów, prowadzenie rozmów, szkolenia, szukanie produktów i usług etc.

Dlatego stworzenie profesjonalnego wizerunku firmy w sieci to w zasadzie podstawa funkcjonowania i rozwijania się biznesu. Nie ma Cię w sieci? Nie istniejesz. To śmiała teza, jednak jak pokazuje praktyka – jak najbardziej prawdziwa.

Dziś chcąc coś kupić lub poszukując jakichkolwiek informacji, uruchamia się przeglądarkę i wpisuje interesujące nas hasło. Dokładnie tak samo szuka się usług i towarów.

Aby nie zginąć w gąszczu konkurencji (a tej nie brakuje w zasadzie w żadnej dziedzinie), trzeba się wyróżnić. Podstawą jest dobrze zoptymalizowana strona, a więc przygotowana pod kątem technicznym i merytorycznym. To właśnie odpowiednio skonstruowane treści mają największy wpływ na sukces.

SEO – copywriting: co to daje w praktyce?

Im lepiej strona  jest zoptymalizowana, tym wyżej pokazuje się w wynikach wyszukiwania. Tym samym jest lepiej widoczna, co przekłada się na większy ruch.

Copywriting SEO to sposób tworzenia treści uwzględniający wymagania robotów wyszukiwarek oraz oczekiwań użytkowników szukających odpowiedzi na zapytanie.

Przykładowo: wpisując w wyszukiwarkę hasło “Copywriting SEO co to jest?” wyświetlą się artykuły, w których to wyrażenie się znalazło. Użytkownik oczekuje, że w takim tekście znajdzie kompleksowe wyjaśnienie zagadnienia. Roboty wyszukiwarek sprawdzą zaś, czy jest on poprawnie skonstruowany pod względem wizualnym i technicznym.

Spełnienie obu tych warunków skutkować będzie “wyciągnięciem” danego artykułu na pierwsze pozycje.

Istotnym elementem SEO – copywritingu jest umieszczanie słów kluczowych w treści. To hasła, których internauci szukają.

SEO – copywriting to nie tylko nasycenie treści frazami (słowami kluczowymi, na które ma pojawiać się w wynikach wyszukiwania), ale także odpowiednia konstrukcja wizualna. Tekst “pod SEO” musi odpowiadać na konkretne zapytanie użytkownika, dostarczając mu merytorycznej odpowiedzi.

Kluczowe jest zrozumienie potrzeb i oczekiwań grupy docelowej, dzięki czemu można dostarczyć im treści, które zaspokoją je w pełni.

Połączenie technicznego przygotowania strony (zarówno od strony “zaplecza” niewidocznego dla użytkowników, jak i wizualnego) i zoptymalizowanych treści otwiera bramy do sukcesu.

Podsumowując: copywriting SEO (w tym opisy produktów do sklepów internetowych czy teksty na bloga) to bardzo istotna część działań pozycjonerskich. Dobrze skonstruowany i merytoryczny tekst “prowadzi” użytkownika do strony, pokazując ją wyżej w wynikach wyszukiwania.