Co warto wiedzieć zanim kupimy działkę pod budowę firmy?

Budowa siedziby firmy to spora inwestycja, na którą najczęściej decydują się właściciele firm dobrze rozwijających się i rokujących na przyszłość. Własny budynek firmy pozwala na stuprocentowe dostosowanie wnętrza do indywidualnych potrzeb. Co więcej, taka siedziba pełni z pewnością funkcję reprezentacyjne i wizerunkowe. Zanim jednak budynek powstanie, na wstępie trzeba wybrać dobrą działkę budowlaną.

Działki budowlane pod budowę firmy rządzą się nieco innymi prawami niż działki pod osiedla mieszkaniowe lub domki letniskowe. Najważniejszą kwestą jest odpowiednia lokalizacja. Firma musi mieć dobry dojazd i znajdować się w miejscu, które będzie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem wydaje się siedziba w środku miasta, jednak w dużych miastach trudno o jakąkolwiek działkę budowlaną w centrum. A jeśli już się trafi, zapewne będzie kosztowała ogromne pieniądze. Większość nowych firm decyduje się wiec na stawianie swoich siedzib raczej z dala do centrum miasta.

Dobry dojazd i miejsca parkingowe

Jeśli chcemy kupić działkę pod budowę firmy, warto przejrzeć co najmniej kilka lokalizacji, ale nie tylko na zdjęciach. Każdą z potencjalnych działek dobrze jest obejrzeć na żywo, przyjrzeć się terenowi. Dobrym pomysłem jest tez zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu, dzięki czemu będzie można zobaczyć, co w pobliżu lokalizacji będzie powstawało w przyszłości. To pozwoli uniknąć postawienia firmowego budynku w miejscu, które po kilku latach będzie miało trudny dojazd lub znajdzie się na uboczu z dala od głównej drogi. Im więcej kwestii przewidzimy już na etapie wybierania działki, tym mniej problemów będziemy mieć z nią w przyszłości. Działka pod budowę firmy musi też znajdować się w miejscu z dobrym dojazdem, a także mieć możliwość zbudowania dużego parkingu.

Siedziba to inwestycja na lata

Jeśli chcemy wybudować siedzibę firmy na własnej działce, warto mieć świadomość, że jest to inwestycja na długie lata. Wybór działki nie powinien więc być przypadkowy. Nie należy również korzystać z rożnych podejrzanie promocyjnych ofert, dzięki którym można kupić działkę dużo poniżej cen rynkowych, w jakich chodzą działki w danej okolicy. Takie rozwiązanie na pewno ma jakieś ukryte haczyki, które w przyszłości mogą powodować sporo problemów. Przy zakupie dział dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług sprawdzonego i rzetelnego bura nieruchomości, które pomoże w znalezieniu dokładnie takiego terenu, jaki interesuje inwestora. Oczywiście, trzeba pamiętać, by korzystać wyłącznie z usług sprawdzonych firm, które cieszą się pozytywnymi opiniami. W przeciwnym razie może się bowiem okazać, że kupimy działkę u niesprawdzonego pośrednika, która później będzie dla nas źródłem kłopotów. Budowę jakichkolwiek obiektów na działce warto zacząć dopiero wtedy, gdy będzie już ona naszą własnością i będą spełnione wszystkie wymagania formalne.