Chcesz dobrze wybrać kultywator bądź glebogryzarkę? Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami!

Każdy ogrodnik, który chce orać lub uprawiać ziemię, będzie potrzebował glebogryzarki lub kultywatora, a również i potrzebne będą części rolnicze. Glebogryzarki wyposażone w przystawkę do pługa jednoskibowego lub odwracalnego są idealne do tworzenia prostych bruzd, a jeśli pojawi się potrzeba, aby zakupić nowe części do maszyn rolniczych warto zajrzeć tutaj: https://www.futurefarm24.pl/47-czesci-do-kultywatorow. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, aby uzyskać wszystko, co musisz wiedzieć, aby dobrze wybrać!

Różnica między glebogryzarką a kultywatorem

Oba te elementy wyposażenia są narzędziami ogrodniczymi, które są przeznaczone do przygotowania gleby, ale istnieje kluczowa różnica: glebogryzarki mogą być używane do orania (lub „uprawiania”) gleby, a kultywatory mieszają (lub „kultywują”) luźną glebę powierzchniową. Przyjrzyjmy się bliżej tej subtelnej różnicy.

Glebogryzarki

Glebogryzarki rozdrabniają glebę za pomocą zębów lub przystawki do pługa. Orka polega na zagłębieniu się w glebę i odwróceniu jej lemieszem lub lemieszem, zakopując w ten sposób wierzchnią warstwę gleby. Ta operacja przygotowuje glebę do siewu. Podczas przesuwania glebogryzarki po glebie pług tworzy bruzdę. Ręcznym odpowiednikiem glebogryzarki byłaby łopata!

Kultywatory

Kultywatory mają obracające się zęby (rodzaj koła z kolcami), które mieszają lub pielęgnują glebę. W przeciwieństwie do orki, kultywacja tylko rozluźnia powierzchnię gleby, przygotowując ją do siewu. Jeśli nie masz kultywatora, potrzebujesz podstawowej motyki.

Glebogryzarka elektryczna czy kultywator elektryczny?

Na razie nie ma czegoś takiego jak elektryczna glebogryzarka… Jeśli natkniesz się na elektronarzędzie ogrodowe o tej nazwie, to tak naprawdę jest to kultywator elektryczny, który pracuje na glebie w zupełnie inny sposób niż glebogryzarka. Jak wyjaśniono powyżej:

-Glebogryzarka jest w stanie orać: może kopać głębokie bruzdy, gdy jest wyposażona w pług. To pierwszy etap przygotowania gleby.

-Kultywator kultywuje: spulchnia glebę rozbijając grudy na powierzchni. Jest to etap przygotowania tuż przed siewem.

Kultywatory elektryczne: idealne do małych ogrodów

Kultywatory elektryczne mogą być używane przed siewem i są przeznaczone do uprawy grządek warzywnych i ogrodów o powierzchni nie większej niż 200 m².

Wskazówki dotyczące wyboru

Glebogryzarki ogrodowe mają z reguły głębokość roboczą od 15 do 40 cm. Modele z silnikiem Diesla oferują najwyższą moc i moment obrotowy, z łatwością osiągając 8 KM i 300 cm3. Silniki te są idealne do głębokiej orki powierzchni do 3000 m². Ze względu na swoją konstrukcję modele z jednoczęściowymi skrzyniami biegów są trudne w naprawie.

Porównując dwa modele o tej samej mocy, wybierz model o większej pojemności silnika, ponieważ na dłuższą metę będzie to lepsze dla silnika sterownicy. Blokada kół (blokada mechanizmu różnicowego) umożliwia łatwiejsze obracanie glebogryzarką, gdy dojdziesz do końca bruzdy (zablokowane koło działa jak oś). Przyczepę można przymocować do sterownicy, mocując zaczep przyczepy do sterownicy za pomocą drążka holowniczego.

[TB]