Brief — czym jest, jak go wykonać i dlaczego powinniśmy przekazywać go agencji marketingowej na początku współpracy?

Brief to obowiązkowy dokument, który powinniśmy przekazywać agencji marketingowej na początku każdej współpracy, gdy zlecamy jej wykonanie kampanii reklamowej. Wiele osób jednak nie wykonuje go poprawnie lub nie dostarcza w ogóle, bazując na ustnych rozmowach czy nieformalnych ustaleniach. Działanie takie może wyrządzić dużą krzywdę naszej kampanii reklamowej, która może być nietrafiona czy nieskuteczna. Poniżej prezentujemy, czym jest brief, jak działa, dlaczego jest taki ważny i jak wykonać poprawny brief dla agencji marketingowej.

Czym jest brief?

Brief to dokument, który otrzymuje agencja marketingowa na początku współpracy z klientem. Agencja interaktywna nawiązując współpracę, ustala wstępne warunki kampanii i reklamy, którą ma stworzyć, ale to właśnie w briefie wszystkie te ustalenia zostają przelane na papier i doręczone agencji. Również, gdy nasze zlecenie wykonuje agencja seo (choćby ta https://jazzseo.pl/ ) np. odnośnie pozycjonowania witryny, zdecydowanie warto wykonać brief i jasno określić w nim nasze zlecenie. Brief jest dokumentem technicznym, w którym największy nacisk kładziemy na przekazanie informacji, a nie na formę czy styl. Dokument ten możemy stworzyć zarówno samodzielnie, jak i poprosić o pomoc specjalistę, jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy. Agencja marketingowa, która z jest profesjonalna, będzie wymagała od nas tego dokumentu przed rozpoczęciem prac nad naszą kampanią.

Dlaczego powinniśmy wykonać Brief?

Brief to bardzo ważny dokument. Warto wykonywać go z kilku powodów. Pierwszym będzie możliwość dokładnego przekazania wszystkich danych agencji. Jeśli chcemy, aby agencja marketingowa czy agencja interaktywna wykonały dokładnie taką reklamę, jaką zamawiamy, a agencja seo np. konkretną optymalizację, powinniśmy jasno określić wszystkie parametry w briefie. Poprawnie wykonany oddany dokument zapobiega też chaosowi. Pracownicy agencji bardzo często będą wracać do briefu i uzyskiwać z niego informacje. To z kolei zapobiega częstemu “dopytywaniu się” o szczegóły. W taki sposób, możemy również samodzielnie przyczynić się do tego, że kampania reklamowa czy inne działania odniosą sukces. Im dokładniejsze dane przedstawimy w briefie, tym większa szansa na powodzenie kampanii czy działań seo. Jest to jedyna szansa, aby samodzielnie wspomóc pracę nad reklamą. Tworzenie briefu nie jest też trudne, czasochłonne czy kosztowne.

Forma Briefu, styl i techniczny charakter

Brief to dokument techniczny. Nie powinien zawierać on wypełniaczy, czy zwrotów grzecznościowych. Powinniśmy zamieścić w nim jedynie te dane, które są przydatne. Brief możemy przekazać w tradycyjnej wersji — na kartce papieru, bądź elektronicznej np. w e-mailu. Wszystkie dane powinny być posegregowane. Możemy również używać formatowania, aby lepiej czytało się brief. Warto — jeśli zachodzi taka potrzeba dodać infografiki czy zdjęcia i rysunki. Agencja marketingowa z pewnością skorzysta z nich.

Informacje o kampanii reklamowej

Gdy wiemy już, jak powinien wyglądać brief, możemy przejść do wprowadzania danych i informacji. Pierwsza z trzech sekcji jak pojawi się w briefie, jest ta dotycząca samej kampanii reklamowej czy zlecenia. Opisujemy w tym miejscu nasze preferencje, w ten sposób, aby agencja marketingowa lub agencja seo wiedziały, na jakich działaniach nam zależy. Możemy w tym miejscu podać budżet, harmonogram, formę reklamy jaką preferujemy, miejsce wyświetlania, grupę docelową czy wszystkie nasze pomysły odnośnie całej kampanii ramowej. Agencja interaktywna może często zapytać nas, czy mamy swoje preferencje np. odnośnie portalu społecznościowego, jeśli reklama ma być emitowana w social mediach. W briefie możemy również stworzyć cały projekt lub pomysł na kampanię czy reklamę. Nie należy obawiać się natręctwa z naszej strony a jedynie zaznaczyć, że to propozycja. Agencja interaktywna czy agencja reklamowa mogą skorzystać z takiego pomysłu lub w miarę możliwości realizować go, jeśli będą miały kilka opcji do wyboru. Propozycję taką należy jednak oddzielić od konkretnych danych o kampanii, np. umieszczając szkic reklamy na końcu briefu oraz jasno zaznaczając, iż jest to tylko propozycja. W tej sekcji możemy też skupić się na samej reklamie i jej opcjach. Jeśli nie mamy preferencji lub szczególnych wymagań, powinniśmy taki fakt również podać. Agencja marketingowa nie będzie wtedy miała wątpliwości czy może sama podjąć decyzje, czy to my zapomnieliśmy ująć w briefie konkretnych danych.

Informacje o naszej marce, produkcie i branży

Drugim i bardzo często pomijanym elementem briefu są informacje o naszej marce, produkcie oraz branży. Agencja interaktywna czy agencja marketingowa — a nawet agencja seo zajmująca się pozycjonowaniem, powinny wiedzieć nieco więcej o naszej firmie czy produkcie. Choć mogą zrobić one research, to my najdokładniej przedstawimy wszystkie swoje zalety oraz opiszemy naszą markę. Informacje takie mają spory wpływ na dalsze działania agencji. Może ona podejmować zupełnie inne działania, jeśli jesteśmy np. liderami lub mamy wartościowy produkt, a inaczej reklamować nas, jeśli dopiero wchodzimy na rynek. Również nasza pozycja w branży czy konkurencyjne marki będą miały wpływ na podejmowane działania.

Dane kontaktowe

Ostatnim elementem briefu jest sekcja z danymi kontaktowymi. Warto w niej określić osobę odpowiedzialną za dany projekt oraz te, które biorą w nim udział. Jeśli agencja interaktywna otrzyma taką listę, bez problemu będzie mogła bezpośrednio kontaktować się z daną osobą i czynić ustalenia. Wbrew pozorom agencja marketingowa może często i w różnych sytuacjach kontaktować się z nami, a każdorazowe odszukiwanie danej osoby w firmie to niepotrzebna strata czasu. Warto zatem oprócz oficjalnych danych kontaktowych podać też te bezpośrednio do osób odpowiedzialnych np. za pozycjonowanie, jeśli agencja seo wykonuje dla nas pracę czy za marketing, jeśli obsługuje nas agencja interaktywna. W tym miejscu możemy podać również zasady, na jakich chcemy współpracować np. poprzez branie udziału w podejmowaniu decyzji, informowaniu nas postępach czy wpływie na każdy etap tworzenia promocji.