Fakty o branży PR, których możesz nie znać

Jeśli chodzi o firmy i korporacje, każdy ma swoje zdanie – klienci, akcjonariusze, media, rząd i opinia publiczna. Są dziesiątki punktów widzenia i prawie tyle samo rodzajów PR. Każdy typ ma swój cel, a każdy z nich pasuje do innego profesjonalisty. Oto kilka przykładów na początek, a także przegląd umiejętności potrzebnych do rozwijania się w public relations i faktów, których możesz nie znać.

Czym jest public relations? Osoby pracujące w PR są odpowiedzialne za budowanie dobrych relacji pomiędzy swoimi klientami, ich odbiorcami i szerszą publicznością. Często zobaczysz agencje PR wykorzystywaną do budowania, utrzymywania i naprawy reputacji lub wizerunku marki.

Relacje z mediami

W relacjach z mediami chodzi o kontakt z mediami – pisanie komunikatów prasowych, planowanie wywiadów i organizowanie konferencji prasowych. Celem jest wygenerowanie pozytywnego zasięgu Twojej firmy lub Twojego produktu. Zasadniczo chcesz, aby media wyświetlały Twoją reklamę za darmo.

Kluczem do relacji z mediami jest wygenerowanie „haka”, który przyciągnie publiczność. Musisz mieć oko na fascynującą historię, którą media będą chciały opisać. Musisz także mieć umiejętności, aby historia się tam ukazała, która może się różnić w zależności od roli. Copywriterzy tworzą zgrabne, dobrze napisane komunikaty prasowe, podczas gdy rzecznicy firmy wstają i wygłaszają przemówienia dla prasy. W mniejszych organizacjach za wszystko odpowiada jedna osoba.

Relacje społeczne

Specjaliści ds. zaangażowania społecznego pracują nad rozwijaniem relacji firmy z lokalną (i nie tak lokalną) społecznością.

Powody, dla których to robisz, obejmują:

– uzyskanie lokalnego wsparcia dla projektu, np. budowy nowego zakładu produkcyjnego
-„wykazanie czegoś”, co poprawia reputację etyczną firmy
– zainteresować ludzi Twoimi produktami lub usługami

Aby zostać specjalistą zajmującym się zaangażowaniem społeczności, musisz zrozumieć, jak ludzie w społeczności myślą i działają oraz jak najlepiej się z nimi kontaktować – czy to poprzez organizowanie wydarzeń, odwiedzanie szkół, czy pisanie biuletynów. Jeśli agencja public relations warszawa to twoja działka – to musisz być zorganizowany, intuicyjny, entuzjastyczny i strategiczny.

Odpowiedzialność korporacyjna i społeczna

Z zaangażowaniem społecznym związany jest PR, który poprawia reputację firmy w zakresie etyki, odpowiedzialności za środowisko oraz działań społecznych i charytatywnych. Ten obszar PR może mieć ogromny wpływ na praktyki biznesowe organizacji. Specjalista ds. PR może zalecić firmie zmianę całej polityki recyklingu, a nawet kierunku biznesowego.

Aby być dobrym specjalistą ds. PR, potrzebujesz zaufania liderów firmy – co wymaga umiejętności nawiązywania kontaktów, umiejętności interpersonalnych, perswazji i umiejętności przywiązywania się do współpracowników.

Sprawy publiczne

Sprawy publiczne, zwane również lobbingiem, polegają na przeciągnięciu rządu na swoją stronę. Załóżmy, że chciałeś zmienić przepisy dotyczące rolnictwa, aby móc sprzedawać swój produkt za więcej pieniędzy. Musiałbyś nawiązać kontakt z ministrem, przekonać go o swojej sprawie i przekazać mu informacje, aby mógł spokojnie porozmawiać o twojej sprawie z odpowiednią osobą.