Biuro rachunkowe – zalety i wady

Księgowość musi być prowadzona w każdej działającej firmie na rynku. Nie jest to jakiś wymysł, tylko obowiązek, który określają przepisy prawne. Zdecydowana większość przedsiębiorców nie chce prowadzić księgowości samodzielnie, ponieważ jak można sobie wyobrazić, jest to dość trudna i skomplikowana dziedzina. Jeżeli ktoś nie ma umysłu analitycznego, to tym bardziej okazuje się to trudniejsze zadanie do wykonania. Przedsiębiorcy czynność tą powierzają najczęściej biurom rachunkowym bądź zatrudniają księgową we własnej firmie. Jakie są zalety i wady korzystania z biur rachunkowych?

Biuro rachunkowe – czym ono tak właściwie jest?

Biuro rachunkowe to firma działająca usługowo dla swoich klientów, którymi są nie tylko przedsiębiorcy, ale też osoby prywatne. Zajmuje się głównie świadczeniem usług z zakresu pełnej księgowości, czyli ksiąg rachunkowych oraz uproszczonej księgowości, która obejmuje prowadzenie księgi przychodów i rozchodów (KPiR), karty podatkowej lub ryczałtu. W biurze rachunkowym mogą pracować osoby, które ukończyły studia na przykład na kierunku rachunkowości i finansów. Osoby te muszą mieć odpowiednią i przede wszystkim aktualną wiedzę na temat księgowości i podatków, która jest zgodna z przepisami prawnymi.

Jakie są zalety współpracy z biurem rachunkowym?

Podejmując współpracę z biurem rachunkowym, można liczyć z tego względu na bardzo dużo korzystnych aspektów. Korzystając z pomocy biur rachunkowych, przedsiębiorcy nie będą musieli martwić się o to, że popełnią jakiś błąd w dokumentacji księgowej, ponieważ od tej pory to biura rachunkowe będą się o to martwić i co więcej, to one będą za to odpowiedzialne. A nie tak jak to jest w przypadku zatrudnienia własnej księgowej, gdzie to firma ponosi konsekwencje błędu popełnionego przez księgową. Przedsiębiorca może skupić się na własnych sprawach. Inną zaletą, która wynika ze współpracy z biurem rachunkowym w Przasnyszu, jest niższy koszt księgowości. Wynika to oczywiście z tego, że nie trzeba przeznaczać pieniędzy na zatrudnienie dodatkowego pracownika czy też dostawienie kolejnego stanowiska pracy, które trzeba byłoby wyposażyć o odpowiedni sprzęt. Ze względu na to, że w biurach rachunkowych pracuje kilku księgowych i doradców podatkowych, to dokumentacja księgowa i wszelkie sprawy związane z księgowością są realizowane na bieżąco bez żadnych zaległości, nawet w sezonie urlopowym bądź sezonie jesienno-zimowym, gdzie łatwo o przeziębienia i choroby.

Jakie są wady współpracy z biurem rachunkowym?

Jeżeli chodzi o wady, które miałyby wyniknąć ze współpracy z biurem rachunkowym, to wprawdzie nie ma ich dużo. Koszty księgowości mogą być mniejsze niż w przypadku zatrudnienia własnej księgowej w firmie. Jednak, jeśli będzie chodziło o duże przedsiębiorstwo, które w swojej firmie zatrudnia sporo pracowników, to koszty księgowości mogą już być sporo wyższe. Jak zostało wspomniane wyżej, biuro rachunkowe to firma, która świadczy usługi dla swoich klientów. Dlatego też mieści się ono gdzie indziej od firmy klienta. W ten sposób przedsiębiorca ma ograniczone możliwości, aby kontrolować księgowych, którzy zajmują się jego sprawami majątkowymi firmy.

Podsumowując wszystkie informacje, należy stwierdzić, że biuro rachunkowe w Przasnyszu może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem, o ile właściwie podejmie się decyzję o jego wyborze. A na rynku istnieje sporo takich firm, więc jeśli zamierzasz skorzystać z pomocy biura rachunkowego, to koniecznie przeanalizuj wiele czynników, ponieważ od nich zależeć będą późniejsze działania.

Polecamy:
Praca opiekunki w Niemczech – wszystko co powinieneś wiedzieć na ten temat