Jak będzie wyglądać lato 2021 dla hotelarzy?

rynek horeca

Pandemia przewróciła świat turystyki do góry nogami. Dobiega pierwsza połowa sezonu 2021, a polscy hotelarze liczą kolejne straty. Mimo iż obłożenie wciąż wzrasta – tylko w czerwcu straty właścicieli hoteli oszacowano na pół miliarda złotych. Jak donosi IGHP, słabe wyniki spowodowane są poważnymi brakami w kadrach. Wielu byłych pracowników nigdy nie powróci już do pracy w turystyce. Co jeszcze czeka na hotelarzy w tym roku?

Trudna pierwsza połowa sezonu

Mimo widocznej poprawy sytuacji ciężko jest jednak nie zauważyć, że hotelarzom ciężko jest się pozbierać. Wyniki badań IGHP ujawniły, że nawet 87% ze wszystkich hoteli nie zarabia tyle, co przed pandemią. Z kolei 53% właścicieli hoteli przyznaje, że będzie to możliwe dopiero latem 2023, a być może nawet i w kolejnych latach. Z czego to wynika? Zdaniem IGHP największą trudnością na początku tego sezonu okazały się braki w personelu. Po wcześniejszych zwolnieniach wielu byłych pracowników turystyki podjęło decyzję o zmianie branży. Zdaniem naszego rozmówcy – Leszek Ostrowski, ekspert ze sklepu internetowego 4Horeca twierdzi, że jest to również wywołane zmianami, jakie zaszły w trendach konsumentów. Jak mówi specjalista – obiekty hotelarskie muszą czym prędzej wdrożyć wiele zmian. Gusta konsumenckie znacznie się zmieniły. O uwagę klienta trzeba teraz powalczyć – zaznacza w rozmowie z nami.

Co będzie dalej?

Prognozy na drugą połowę sezonu wyglądają obiecująco. Nie oznacza to jednak, że sytuacja hotelarzy ulegnie znacznej poprawie. W dalszym ciągu będą oni musieli walczyć o swoją pozycję na rynku oraz o uwagę klienta. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego walczy o to, by jesienią hotele mogły pozostać otwarte. Są więc jednak szansę na to, że osłabione wcześniejszymi lockdownami hotele, będą mogły przyjmować gości pomimo nadchodzącej, kolejnej fali epidemii. Aby temu zaradzić, IGHP postanowiło także wprowadzić kolejne obostrzenia w hotelach. Najprawdopodobniej do hoteli będą mogli przyjechać tylko osoby z negatywnym wynikiem testu, zaszczepionych lub z zaświadczeniem o przebyciu choroby. To z kolei będzie wymagało od hotelarzy wprowadzenia kilku istotnych zmian – będą oni bowiem mieli dostęp do danych wrażliwych.

Czystość i kreatywność

Jak zdążył już zauważyć nasz rozmówca – Leszek Ostrowski – hotelarzy będą musieli zabiegać o względy swoich gości, czego dowodem są również badania przeprowadzone wśród użytkowników serwisu Booking.com. Dowodzą one, że sprawą priorytetową dla gości jest czystość. Aż 70% ankietowanych oczekuje nieskazitelnej higieny, a 75% z nich wybiera obiekty, które są wyposażone w produkty antybakteryjne. Nie sposób nie zgodzić się z opinią eksperta. Po pandemii osoby przyjeżdżające do hoteli mają większe wymagania także względem przestrzeni. Właściciele hoteli muszą zapewnić swoim gościom warunków, które zachęcą ich do pobytu w obiekcie. Należy pamiętać także o tym żeby śledzić trendy w świecie turystyki. Coraz więcej hoteli wprowadza do swojej oferty m.in. wynajem krótkoterminowy. Wszystko wskazuje na to, że coraz większe zainteresowanie będą zdobywać obiekty oferujące usługi SPA&Wellness.

Personalizacja usług i ochrona środowiska

Dużą kreatywnością będą musiały się wykazać także hotele w dużych miastach, gdzie nie brak o konkurencję. Klienci hoteli coraz częściej rozkładają się za usługami, które będą spersonalizowane do ich potrzeb. Z gośćmi warto rozmawiać, co pomoże w utrzymaniu wysokiej jakości obsługi. To pozwoli na zbudowanie więzi emocjonalnej, dzięki której klient z przyjemnością będzie powracał do hotelu. Właściciele hotelu muszą się także nastawić na duże zmiany W kierunku ochrony środowiska. Pogłębiająca się każdego roku świadomość ekologiczna Polaków sprawia, że dokonują oni rezerwacji w obiektach, które chociażby segregują plastik. Właściciele hoteli muszą zadbać także o jakość jedzenia. Świadomość konsumentów wzrasta i coraz częściej sięgają oni po produkty ze zrównoważonych hodowli i upraw. Dzięki temu przyczyniają się do ochrony naturalnych ekosystemów oraz wspierają lokalnych producentów żywności.