Architekt i jego portfolio – jak się wyróżnić na konkurencyjnym rynku?

W czasach dużej konkurencyjności ubieganie się o pracę w architekturze może stać się dość stresujące. Twoje portfolio odgrywa kluczową rolę w tym, czy dostaniesz wymarzoną pracę.

architecture-1048092_960_720

Tworząc portfolio architekci stają się ekspertami od marketingu. Muszą myśleć o wszystkich elementach, które kierują ich do stworzenia idealnej prezentacji i muszą dowiedzieć się, jak przekazać ich wartość tak zwięźle i angażująco, jak to możliwe. Projekt i zawartość portfolio zależy od wielu czynników, w szczególności od grupy docelowej. Proces ubiegania się o pracę wymaga szerokiego zakresu umiejętności i łączy siłę:

  • umiejętności komunikacji interpersonalnej,

  • słowa pisanego,

  • wysokiej jakości prac prezentowanych w fascynujący sposób.

Oto niektóre z najważniejszych wskazówek dotyczących tworzenia doskonałego portfolio.

# 1 – Research

Portfolio jest zawsze „pracą w toku”. Nieustannie trzeba aktualizować je o nowe projekty, zmieniać układ i starać się zachować równowagę pomiędzy wspaniałą treścią a stylową prezentacją. Podczas polowania na pracę wielu architektów i młodych absolwentów wysyła tę samą wersję swojego portfolio do różnych firm. Powinieneś tego unikać, chyba że firmy, którymi jesteś zainteresowany, są bardzo podobne w tym, co robią i jak to robią. Najlepiej byłoby dostosować każde zgłoszenie, aby lepiej pasowało do każdej firmy.

Nie oznacza to, że jako architekt wnętrz powinieneś przyjąć socjopatyczne podejście do procesu ubiegania się o pracę i zmienić całą osobowość i zainteresowania zawodowe, aby zachęcić potencjalnych pracodawców. Oznacza to po prostu, że kiedy starasz się o pracę, musisz wiedzieć jak najwięcej o firmie i skupić się na tworzeniu CV i portfolio, które akcentują te spośród twoich projektów, które są najbardziej istotne. Nie chodzi o naśladowanie stylu firmy, ale o przedstawienie pomysłów, które w oryginalny sposób badają odpowiednie koncepcje i rozwiązania.

# 2 – Treść

Świetne portfolio dotyczy jakości, a nie ilości. Jeśli masz w garści kilka budynków mieszkalnych wielorodzinnych, prawdopodobnie nie będziesz musiał pokazywać ich wszystkich. Wybierz jedną lub dwie najbardziej charakterystyczne i staraj się nie powtarzać. Jeśli starasz się o stanowisko multidyscyplinarne, eksperymentalne studio i masz niewielkie doświadczenie zawodowe, możesz dołączyć część swojej pracy ze szkoły. Nie byłoby to dobre jeśli chcesz pracowąc z dużymi firmami poszukującymi doświadczonych architektów i liderów projektów. W takim przypadku musisz pokazać im wybudowane projekty.

Dodaj tam tyko najlepszą pracę i spróbuj przedstawić proces i uzasadnienie każdego działania, które zrobiłeś prezentując projektowanie wnętrz. Potencjalni pracodawcy chcą zobaczyć, jak myślisz, a nie tylko to, co możesz zrobić. To, jak to zrobisz na tym etapie, zależy w dużej mierze od tego, jak poważnie podszedłeś do poprzedniego punktu w tych badaniach tekstu.

# 3 – Układ i tekst

Wszyscy widzieliśmy portfolio zagracone przez projekty bombardujące widza z jednej strony na drugą. Są po prostu okropne. Większość projektów jest podobna, wszystkie przedstawione za pomocą podobnych metod, takich jak rozstrzelone widoki aksonometryczne, plany i modele 3D. Każdy projekt powinien mieć swoją własną historię, która powinna być opowiedziana za pomocą jak najmniejszej ilości treści wizualnych. Pamiętaj o tym!

Partner wpisu – www.artcoredesign.pl