5 pytań do specjalisty – stawiamy w ogrodzie ziemiankę

2711287e2547aa06ebe6878c43aa909a

Budowa ziemianki w ogrodzie cieszy się w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem osób, które posiadają posesję wokół domu lub własną działkę. Choć z pozoru budowa ziemianki wydaje się dosyć prosta, w rzeczywistości może zająć ona sporo czasu, jeśli weźmie się za nią ktoś, kto nie ma doświadczenia w pracach budowlanych. Warto więc najpierw dobrze poznać temat i skorzystać z porad specjalisty.

Kto wpadnie na pomysł budowy ziemianki, najpierw musi zgłębić nieco temat, aby nie tylko poznać wszystkie zalety tego rozwiązania, ale również przygotować się finansowo i pod względem formalnym. O co warto zapytać specjalistę?

1. Czy budowa piwniczki w ogrodzie wymaga pozwolenia na budowę?

Piwniczki ogrodowe należą do obiektów parterowych, których powierzchnia raczej nie przekracza 35 metrów kwadratowych. Jest to więc obiekt, który według aktualnego prawa budowlanego nie wymaga zezwolenia na budowę. Plany budowy należy jedynie zgłosić do właściwego urzędu miasta czy starostwa. Jeśli w ciągu 30 dni urzędnicy nie odpowiedzą w sposób negatywny, można spokojnie zabrać się za pierwsze prace.

2. Czy stać mnie na zbudowanie piwniczki?

Ziemianki w ogrodzie to niewielkie obiekty, które znajdują się w ziemi. Nie wymagają więc aż tak zaawansowanych prac budowlanych, jakie są potrzebne podczas stawiania obiektów na powierzchni. A co za tym idzie – są o wiele tańsze niż budowa czegokolwiek na powierzchni ziemi. Na materiały budowlane do wykonania średniej wielkości piwniczki w ogrodzie wystarczy jedynie kilka tysięcy złotych. Budowa trwa stosunkowo krótko, dzięki czemu od pomysłu do realizacji jest naprawdę niedługa droga.

3. Czym się różni piwniczka pod ziemią od zwykłej spiżarni?

Przede wszystkim panuje w niej zupełnie inny mikroklimat, co jest efektem usytuowania pod ziemią. W piwniczce utrzymują się temperatury rzędu kilku stopni Celsjusza oraz odpowiednia wilgotność. Są więc idealne do przechowywania owoców, warzyw oraz różnego rodzaju przetworów. Jeśli będziemy przechowywać przetwory czy warzywa w takich warunkach, ich trwałość będzie nieporównywalnie większa niż wtedy, gdybyśmy przechowywali je w spiżarni.

4. Ile trwa wykonanie piwniczki ogrodowej?

Jeśli zatrudnimy dobrą i sprawdzoną ekipę budowlaną, większość prac może zamknąć się nawet w ciągu kilku dni. Budowa trwa stosunkowo szybko, nie wymaga wielu nakładów pracy czy środków finansowych. Choć czasem z zewnątrz praktycznie nie widać nic więcej poza wejściem, w rzeczywistości wnętrze piwniczki zachwyca wyglądem.

5. Czy lepiej robić piwniczkę samodzielnie, czy może zatrudnić ekipę budowlaną?

Jeśli ktoś nie zna się zupełnie na budowlance albo nie ma czasu na grzebanie się w ziemi, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Doświadczeni fachowcy wszystkie prace wykonają szybko, profesjonalnie i będzie można mieć pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Lepiej zapłacić za pracę ekipy budowlanej niż w przyszłości mieć sporo problemów z wykonaną ziemianką.