Zwiększenie efektywności energetycznej firmy – na jakich obszarach warto się skupić?

Office-Decor-2

Większość firm może zużywać mniej energii i cieszyć się z racji tego ze znacznych oszczędności, dokonując kilku prostych zmian. Ten tekst pomoże Ci zacząć, skupia się bowiem na ogólnych wskazówkach dotyczących zwiększenia efektywności energetycznej, które mogą być stosowane w prawie każdej firmie. Czytaj dalej!

Klimatyzacja i wentylacja

Klimatyzacja i wentylacja są często stosowane w celu utrzymania żądanej temperatury w przemyśle oraz jako sposób na utrzymanie komfortowych warunków w biurach i innych miejscach. Zanim jednak ta droższa opcja zostanie przyjęta, należy rozważyć rozwiązania alternatywne:

Skompresowane powietrze

Systemy sprężonego powietrza stanowią około 10% całkowitego zużycia energii w przemyśle. Jest wszechstronny i czysty w użyciu. Mogą być przechowywane i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia,

Systemy wody chłodzącej

Systemy wody chłodzącej stanowią stosunkowo niedrogie i niezawodne sposoby usuwania ciepła niskiej jakości z procesów, w przeciwieństwie do droższych dostępnych opcji, takich jak sztuczne chłodzenie za pomocą elektrycznych lub absorpcyjnych agregatów chłodniczych.

Oczyszczanie ścieków

Różne etapy procesów produkcyjnych niezmiennie wytwarzają niepożądane produkty uboczne w postaci strumieni ścieków o różnych stężeniach i potencjale zanieczyszczenia. Mogą również powstawać odpady stałe i odpady gazowe. Warto pochylić się nad tym tematem.

Chłodzenie w wysokotemperaturowe

Chłodzenie wysokotemperaturowe to chłodzenie produktu lub miejsca początkowo powyżej 10 ° C i normalnie poniżej temperatury otoczenia. Ta forma schładzania zapewnia chłodzenie stosowane w aplikacjach klimatyzacyjnych i niektórych przemysłowych systemach chłodzenia, a także w agregatach chłodniczych o wysokiej temperaturze do chłodzenia procesowego. Tutaj też można sporo zaoszczędzić.

Oświetlenie

Systemy oświetleniowe oferują niezwykłe możliwości oszczędnej energii. Ponadto wiele strategii zmniejszania zużycia energii w oświetleniu może często poprawić środowisko pracy i zwiększyć wydajność. Sporo rozwiązań oświetleniowych, które mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej znajdziesz tutaj: https://www.strefalamp.pl

Silnik i napędy

Ponad połowa całej energii elektrycznej zużywanej w Polsce jest wykorzystywana przez silniki elektryczne. Poprawa wydajności silników elektrycznych i sprzętu przez nich obsługiwanego może zaoszczędzić energię, obniżyć koszty operacyjne i poprawić wydajność.

Chłodzenie

Sprawdź sprzęt pod kątem wszelkich czynników, które mogą uniemożliwić jego sprawne działanie, takich jak wyciek gazu, gromadzenie się brudu lub uszkodzone uszczelki drzwi.

Monitorowanie i śledzenie

Monitorowanie i śledzenie systemu zarządzania energią może zapewnić zarówno informacje o energii, jak i zachętę do osiągnięcia niższego poziomu zużycia energii.

Jeśli czegoś nie mierzysz – nie możesz tym zarządzać! Większość firm może obniżyć koszty energii nawet o 30%, wprowadzając efektywne kosztowo rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej, od wyłączania świateł w pustych biurach po wyłączanie silników na wolnym biegu.