Zmiany dla przedsiębiorców w 2019 r. Jaki program do wystawiania faktur 2019?

computer-3368242_960_720

Co się zmieni z początkiem 2019r.? Przede wszystkim JPK będzie bardziej rozbudowane. Nowy format JPK_VDEK ma zastąpić funkcjonującą dotychczas deklarację VAT oraz JPK_VAT. Zmiana ma na celu odciążenie podatników w zakresie spoczywających na nich obowiązkach podatkowych. W domyśle system podatkowy powinien być prostszy w zakresie załączanych dokumentów czy wniosków, które spotkać można było w standardowej deklaracji.  

Zmiany dotyczyć będą także podzielonej płatności, czyli tzw. split payment. Od 2019 mechanizm ten będzie obowiązkowy chociażby dla branż, które na co dzień korzystają z odwrotnego obciążenia (sprzedawca przenosi obowiązek rozliczenia z VAT na nabywcę). Wśród zmian na uwagę zasługuje także wprowadzenie kas fiskalnych on-line. Na wybraną grupę przedsiębiorców np. podatników, którzy prowadzą działalność wulkanizacyjną, nowelizacja ustawy o VAT nakłada obowiązek wymiany posiadanych kas na nowe tzw. kasy fiskalne on-line. Zobowiązani do wymiany muszą po nabyciu nowej kasy zgłosić ją w urzędzie skarbowym. Następnie urządzenie trzeba zafiskalizować. Czynność będzie miała miejsce po pierwszym połączeniu z Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Wprowadzone rozwiązanie spowoduje, że informacja o sprzedaży zostanie przesłana automatycznie wysłana do CRK. Przewiduje się, że okres wymiana kas ma być do końca 2022r.

Warto odpowiednio wcześniej przygotować się na zmiany i nie martwić formalnościami biurowo-księgowymi. Kluczowy jest wówczas wybór właściwego programu do fakturowania w 2019 roku.  Każdy kto myśli o własnym biznesie lub jest na początku prowadzenia własnej działalności gospodarczej z pewnością uważa, że grudzień to najwyższy czas na wybór programu do wystawiania faktur.

Z pomocą przychodzi firma https://www.mega-tech.com.pl, która przygotowała dwa programy: Faktura Small Business i Faktura Small Business Handel. Aplikacje są dostępne już na rynku jednak stale podlegają aktualizacji, żeby być zgodnym z dynamicznie zamieniającymi się przepisami prawnymi. Programy są dużym uproszeniem dla małej czy też średniej firmy, która chce w prosty i szybki sposób wystawić dokumenty sprzedażowe, wygenerować jpk czy stworzyć własną kartotekę klientów, towarów. Posiadając te programy nie ma potrzeby zatrudniać analityka sprzedaży. Przygotowane aplikacje przeprowadzają różne analizy w tym sprzedaży. Ponadto dane są odpowiedni zabezpieczone w eArchiwum i użytkownik może liczyć na wsparcie pomocy technicznej, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Nowy rok zbliża się wielki krokami, dlatego też warto już teraz pomyśleć o prostym programie do faktur 2019.