Zielone trendy w branży gastronomicznej – wskazówki dla właścicieli lokali restauracyjnych
Bycie eko jest coraz bardziej modne. Zielono trendy objawiają się już nie tylko w sortowaniu śmieci ale i w recyclingu czy upcyclingu (czyli dawaniu nowego życia i roli starym przedmiotom). Wzrasta świadomość żywieniowa, a renesans przeżywają małe stragany i lokalne targi ze zdrową żywnością. Ekologiczna moda rządzi nie tylko na salonach, ale w domach szarych obywateli oraz oczywiście w przestrzeni publicznej. Oczywiście również branża gastronomiczna nie oparła się temu wpływowi.
Po pierwsze: produkty
Coraz więcej restauratorów stawia na lokalne, zdrowe produkty. Goście chcą wiedzieć, skąd pochodzą składniki potraw i coraz częściej pytają o te pochodzące z ekologicznych upraw. Ważny jest również zrównoważony rozwój – zapewnienie, że uprawy nie tylko nie naruszają ekosystemu ale i praw lokalnejspołeczności. Warto pamiętać, że często nie wystarczy już zapewnienie, że produkt jest ekologiczny. Klienci coraz częściej pytają o dokładne pochodzenie oraz certyfikaty upraw – warto upewnić się, że np. kelnerzy czy bariści znają te szczegóły.
Po drugie: kuchnia
Do łaski powracają proste, lokalne potrawy, oparte na sezonowych produktach. Lokalność oraz regionalność staje się coraz większą zaletą. Turyści zwiedzając daną okolicę chętnie próbują potraw dla niej charakterystycznych, chcą poznać historię i lokalne produkty. Dzięki temu, ze są one kupowane od okolicznych dostawców, są zawsze świeże, restaurator zaś ma kontrolę nad tym, jaki produkt dostaje. Po za tym daje to także możliwość wykorzystania zaskakujących połączeń smakowych, sezonowych warzyw oraz owoców,a także skarbów regionalnej kuchni – także tych bardzo oryginalnych i już zapomnianych.
Po trzecie: wybór
Klienci coraz częściej pytają o zdrowsze zamienniki czy wegetariańskie lub wegańskie opcje. W kawiarniach coraz częściej znajdziemy nie tylko krowie mleko, ale i sojowe, migdałowe, ryżowe. Kawę (oczywiście pochodzącą z certyfikowanych upraw) posłodzimy nie tylko białym cukrem, ale ksylitolem lub syropem z agawy. Do herbaty Fair Trade dodamy miodu z lokalnej, niewielkiej pasieki. Klienci chcą mieć możliwość wyboru bardziej ekologicznej, zdrowej opcji. Dlatego też w kartach restauracji znajdziemy nie tylko coraz więcej zdrowych potraw, ale i możliwość zmiany standardowych potraw z menu w wegetariańskie.
Po czwarte: recycling i upcycling
O ile recycling jest szeroko znanym trendem, to upcycling jest zjawiskiem stosunkowo nowym. Polega na przerobieniu starych przedmiotów i daniu im nowego życia, najczęściej w zupełnie nowej roli. W kawiarniach można np. wykorzystywać ekologiczne kubki pochodzące z recyclingu, natomiast w wystroju można użyć rzeczy wykonywanych metodą upcyclingu. Jest to oryginalne podejście, które nie w każdej restauracji będzie zasadne.
Trendy eko w prasie branżowej są rokrocznie wymieniane jako, te których waga ciągle będą zyskiwały na znaczeniu. Będą także się rozrastały i przyjmowały nowe formy. Restauracje, które już teraz podążą tym tropem i będą na bieżąco, mają szansę na wybicie się na nim i zyskanie nowej jakości, która przyciągnie nowych klientów.
Porad udzielił nam pracownik firmy http://www.ajk-opakowania.eu produkującej opakowania dla gastronomi.
Jeżeli chodzi o tzw. eko trendy w kuchni to w naszej restaurcaji również zainwestowaliśmy w zlewozmywaki granitowe. Doskonalne podkreślają ekologiczny wystrój naszych wnętrz.