Dużo zdrowej kofeiny – gdzie jej szukać?

Jest coś tak pocieszającego w pierwszym łyku kawy: czujesz ciepło od wewnątrz i masz energię na cały dzień. Kofeina nie może być dla ciebie zła, prawda? Krótka odpowiedź brzmi: może, jeśli kawa którą kupujesz pochodzi z nieznanych źródeł.

Kofeina jest naturalnie występującym związkiem, który nadaje kawie energetyzujący charakter – i wygląda na to, że lekarze mają mieszane emocje na ten temat, ale prawda jest taka, że jeśli nabywasz kawę w miejscach ze zdrową żywnością jak Staropolska Galeria Smaku i spożywasz ją z umiarem – to może Ci przynosić korzyści zdrowotne, takie jak:

• zwalczanie stanów zapalnych,
• przyspieszanie metabolizmu,
• zmniejszanie ryzyka udaru,
• zmniejszenie ryzyka choroby Parkinsona,
• zmniejszenie ryzyka niewydolności serca.

Bardzo dobrze, bo aż 80-90% Polaków regularnie spożywa kofeinę. Z drugiej strony, zbyt dużo kofeiny może podnieść ciśnienie krwi, a nawet spowodować ból głowy. Może również zakłócać zdolność organizmu do wchłaniania i wykorzystywania wapnia, minerału, który jest ważny dla mocnych, zdrowych kości i zębów. Niektórzy ludzie mają schorzenia, które mogą ulec pogorszeniu pod wpływem kofeiny.

Wybierz zdrowe źródło kofeiny

Nawet jeśli dobrze tolerujesz kofeinę, niektóre napoje zawierające kofeinę są dla Ciebie lepsze niż inne. Jeśli potrzebujesz trochę energii, aby zacząć, wypróbuj zdrowsze alternatywy, a potem unikaj reszty. Kawa to bogaty w aromat napój, który jest smakowany na całym świecie od setek lat. Mimo to wielu pijących uważa go za nieco gorzki i dodaje cukier lub śmietankę, aby złagodzić smak. Zamiast tego wypróbuj zdrowsze alternatywy, takie jak cynamon, mleko migdałowe, śmietanka kokosowa, stewia lub miód.

Espresso

Te gorące shoty to w rzeczywistości super skoncentrowane dawki kawy. Ze względu na swój mały rozmiar espresso nie zawiera tyle kofeiny, co filiżanka czarnej kawy, ale ponieważ jest tak mocne, espresso zawiera więcej kofeiny w jednej porcji. Zwykle spożywane bezpośrednio, espresso nie jest polecane dla osób z chorobami serca.

Napoje kawowe w stylu kawiarnianym

Ciesz się tymi słodkimi przysmakami z umiarem. Nawet jeśli dostarczają odpowiednią dawkę kofeiny, są pełne cukru – wiele z nich ma tyle samo kalorii, co koktajl mleczny. Cały ten cukier + dawka kofeiny = spadający poziom energii po ustąpieniu skoku.

Napoje energetyczne

Pij je tylko okazjonalnie – lub jeszcze lepiej, wcale. Niektóre napoje energetyczne zawierają tyle kofeiny, co trzy filiżanki kawy. Ponadto większość jest obciążona cukrem i ziołowymi stymulantami dla dodatkowego efektu. Dla wielu osób to za dużo – co roku napoje energetyzujące wysyłają ogrom osób na pogotowie.

Herbata

Niektóre herbaty pobudzą energię, a także zapewnią dodatkowe korzyści zdrowotne – znajdziesz je również w Staropolskiej Galerii Smaków. Mimo że nie zawiera tak dużo kofeiny, zarówno zielona herbata, jak i herbata oolong są dobrym źródłem przeciwutleniaczy, które, jak się uważa, chronią komórki przed starzeniem się i chorobami. Te herbaty smakują zupełnie inaczej niż te ziołowe, które mogłeś próbować – dodaj łyżkę miodu lub stewii, aby zdrowo osłodzić filiżankę.