Wzory umów na wynajem mieszkania – jak wybrać te właściwą?

Signing-Contract

Wynajem mieszkania wiąże się z wypełnieniem wielu formalności już na wstępie. Przede wszystkim, koniecznie trzeba podpisać umowę najmu mieszkania, która będzie regulowała prawa i obowiązki zarówno właściciela nieruchomości, jak i najemcy.

Właściciel nieruchomości chce mieć przede wszystkim pewność, że wynajmuje mieszkanie osobom odpowiedzialnym, które terminowo regulują swoje płatności, a przy tym są spokojne, kulturalne i nie trzeba obawiać się, że sprzęty w mieszkaniu zostaną zniszczone czy ukradzione. To do właściciela nieruchomości należy decyzja, komu wynajmie mieszkanie. Może więc odmówić osobom z małymi dziećmi czy ze zwierzętami i trudno go winić za to, że chce zabezpieczyć swoje interesy.

Umowa chroni interesy obu stron

Umowa najmu mieszkania jest tak skonstruowana, że dokładnie wyszczególnia, jakie sprzęty są w mieszkaniu, w jakim zakresie najemca może z nich korzystać, co należy do obowiązków najemcy, a co musi zrobić właściciel mieszkania w przypadku, gdy pojawi się jakikolwiek problem z prawidłowym użytkowaniem pomieszczeń. Umowa najmu podpisywana jest zwykle na dłuższy okres. Osoby wynajmujące najczęściej decydują się na wynajem długoterminowy. Umowa podpisywana jest zwykle na czas nieokreślony, ale podany jest w niej umowie czas trwania okresu wypowiedzenia. Właściciel może więc wypowiedzieć umowę w dowolnej chwili, ale z zachowaniem terminu wypowiedzenia. Trzeba jednak pamiętać, ze taki rodzaj umowy nie do końca zabezpiecza interesy właściciela. Nawet jeśli bowiem lokatorzy przestaną płacić, trudno będzie pozbyć się ich z mieszkania. Najczęściej wtedy trzeba przeprowadzić sprawę o eksmisję, a następnie zapewnić lokatorom mieszkanie zastępcze. To dodatkowe koszty, jakie musi ponosić właściciel, a i tak nie odzyska zapewne wielomiesięcznych zaległości. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku może być najem okazjonalny, który w dużym stopniu zabezpiecza interesy właściciela mieszkania.

Lepiej stworzyć umowę od podstaw

Choć w internecie dostępnych jest wiele wzorów umów najmu mieszkania, o wiele lepszym rozwiązaniem jest napisanie umowy od podstaw. Korzystanie z gotowych szablonów, często niepełnych lub stworzonych niezgodnie z przepisami, może później spowodować sporo problemów. Lepiej jest więc stworzyć odrębny dokument, a następnie skonsultować go z pośrednikiem nieruchomości czy z prawnikiem, który zna się na prawie lokalowym. Wtedy można bowiem mieć stuprocentową pewność, że podpisany dokument ma pełna moc prawną i faktycznie można się nim posiłkować później w razie jakichkolwiek sporów. Jeśli natomiast zdecydujemy się na umowę na podstawie wzoru z internetu, może się okazać, że podpisany dokument nie jest zgodny z prawem. A to może spowodować spore problemy, jeśli będziemy chcieli na podstawie tej umowy dochodzić swoich roszczeń chociażby w sądzie. Nawet, jeśli profesjonalna umowa więcej kosztuje, jest to zdecydowanie inwestycja, której koszty warto ponieść.

Artykuł opracowano wspólnie z portalem, na którym dowiesz się również jak wygląda poprawnie przygotowana umowa najmu mieszkania