Kup, wyremontuj i wynajmij – nieruchomości na wynajem wciąż są bardzo popularną formą inwestowania

Jeśli szukasz sposobu na dobrą i sprawdzoną inwestycję, warto pomyśleć o kupnie mieszkania pod wynajem. Nieruchomości długo utrzymują swoją wartość, a jednocześnie pozwalają na uzyskiwanie regularnych, pasywnych dochodów. Co więcej, aby kupić takie mieszkanie, nie trzeba dysponować dużą gotówką. Wystarczy zdolność kredytowa.

Zakup mieszkań pod wynajem jest popularny wśród większych i mniejszych inwestorów. Osoby, które myślą długoterminowo, często kupują mieszkania na kredyt, a następnie te nieruchomości wynajmują. To dobre rozwiązanie, gdyż z pieniędzy z wynajmu kredyt spłaca się sam bez żadnych dodatkowych kosztów ze strony właściciela mieszkania. Zanim jednak mieszkanie zacznie na siebie zarabiać, trzeba je odpowiednio przygotować, wyremontować i wyposażyć. Im lepszy standard lokalu, tym wyższą kwotę można uzyskać z comiesięcznego wynajmu.

Obowiązki właściciela nieruchomości

Choć wynajem mieszkań kojarzy się z wygodnym i bezproblemowym dochodem, w rzeczywistości właściciel mieszkania musi włożyć nieco wysiłku, a także dodatkowych środków, aby móc w przyszłości na mieszkaniu zarabiać. Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania pod wynajem, dobrze zrobić rozeznanie na lokalnym rynku nieruchomości i sprawdzić, jakie lokalizacje cieszą się największą popularnością wśród osób, które poszukują mieszkań na wynajem. Jeśli bowiem kupimy mieszkanie w kiepskiej lokalizacji lub w słabym standardzie, może się okazać, że nie będzie się ono cieszyło dużą popularnością wśród najemców i będzie okresowo stało puste. A każdy miesiąc, w którym mieszkanie na siebie nie zarabia, jest realną stratą dla właściciela, który musi ponosić wszystkie związane z nim opłaty stałe. Poszukiwania lokatorów również mogą być problemowe dla osób niedoświadczonych – zdarza się, że wynajmujemy mieszkanie osobom, które mają problemy finansowe, z czasem przestają płacić lub doprowadzają wynajęte mieszkania do stanu ruiny. Aby uniknąć tych nieprzyjemności, warto zawczasu się przygotować i dopilnować spełnienia wszystkich formalności.

Skorzystaj z zarządzania najmem

Jeśli chcesz mieć pewność, że mieszkanie będzie na siebie zarabiało, a jednocześnie nie masz czasu na zajmowanie się wynajętą nieruchomością, dobrym rozwiązaniem może być powierzenie kompleksowego zajmowania się nieruchomością profesjonalnej firmie oferującej usługi zarządzania najmem. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku inwestorów, którzy mają kilka mieszkań na wynajem lub osób, które mieszkają w innym mieście lub za granicą.
Obsługa najmu mieszkań to kompleksowe usługi, w zakres których wchodzi przygotowanie mieszkania do wynajmu, remonty, wyposażenie czy zadbanie o dodatkowe meble. Firmy obsługujące wynajem zajmują się również wystawianiem ogłoszeń, spotykaniem się z potencjalnymi najemcami, wyborem odpowiednich osób, a także spełnianiem wszystkich formalności, między innymi podpisywaniem umów. Usługi zarządzania najmem związane są z kosztami dla właściciela. Najczęściej firmy pobierają prowizję od kwoty comiesięcznej opłaty za wynajem. Jest to koszt, który jednak zdecydowanie się zwraca w postaci całego mnóstwa korzyści.