Wymiana kas do końca roku

Szuflada z pienidzmi

Wedle projektu rozporządzenia wydanego przez ministra rozwoju, sprzedawcy już od początku 2018 roku powinni posiadać całkiem nowe kasy fiskalne.

Będą one przystosowane do przesyłania ewidencji online prosto do fiskusa

Trzeba się przygotować na to, że pod koniec przyszłego roku nastąpi istna rewolucja na rynku kas fiskalnych, gdyż wszyscy będą wymieniać swoje dotychczasowe urządzenia.

Pewnym jest to, że na procederze najwięcej zarobią producenci kas fiskalnych, zaś tradycyjny handel zupełnie upadnie. Takie są oceny planu stworzonego przez Ministerstwo Rozwoju, w którym głównym tematem od jakiegoś czasu jest właśnie kasa fiskalna. Największym problemem są jak zwykle koszty przeprowadzenia tak daleko sięgających zmian. Sprzedawcy nadal będą mogli wydawać swoim klientom papierowe paragony, lecz od początku 2018 roku ich kasy powinny być przystosowane do elektronicznego przesyłania ewidencji bezpośrednio do fiskusa. Co więcej, informacje przesyłane przez kasy fiskalne mają być ściśle powiązane ze strukturami logicznymi jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Resort rozwoju głęboko wierzy w swoje zmiany, gdyż podobne przyniosły pozytywny skutek w takich krajach jak Węgry czy Słowenia.

Miliardowe koszty

Nieco innego zdania są polscy handlowcy, którzy obawiają się tego, że mogą ponieść miliardowe koszty. Polska Izba Handlowa nie ukrywa swojej krytycznej opinii wobec planów resortu rozwoju i będzie walczyć o złagodzenie nowych wymogów. Wedle aktualnych planów, polscy przedsiębiorcy zapłacą w sumie około 4 miliardów złotych za samą wymianę urządzeń fiskalnych. Będzie to ciężar, który najbardziej odczują małe firmy i dla wielu z nich może to oznaczać koniec działalności. Do głosu Polskiej Izby Handlowej dołącza Konfederacja Lewiatan, której doradca podatkowy twierdzi, że dla początkującego przedsiębiorcy wydatek 1500 złotych może okazać się dużym wyzwaniem.

Wszechobecna cyfryzacja

Żyjemy w takich czasach, w których praktycznie nie ma możliwości, aby uciec przed wszechobecną cyfryzacją. Wobec tego, zmiany proponowane przez resort są nieuniknione. Jest to duży krok w nowoczesność, który Polska zdecydowanie powinna poczynić. Niemniej jednak, może dobrze by było jeszcze raz przemyśleć warunki tego kroku, aby nie okazał się on dla wielu przedsiębiorców ostatnim.

Polecamy:
Od 1 lipca zmiany w posiadaniu kas fiskalnych online