Wybierasz materac? O co zapytać sprzedawcę?

O dobry sen warto zadbać już za dnia. W momencie, gdy kładziemy się do łóżka, powinniśmy być na wszelkie sposoby przygotowani do nocnego wypoczynku. Pamiętajmy, że na śnie spędzamy nawet jedną trzecią naszego życia. To sporo czasu, który powinien być przez nasz organizm wykorzystany jak najlepiej.

Na nasz dobry sen wpływa przede wszystkim miejsce, w którym śpimy i wygodne łóżko. Niestety, wiele osób śpi na rozkładanych kanapach, wersalkach czy sofach, które nie do końca spełniają wymogi dotyczące komfortu. W dzień są wygodne do spędzania czasu, ale w nocy nie zapewniają odpowiedniego podparcia dla wszystkich partii naszego ciała. Zdarza się więc, że nawet po wielogodzinnym śnie wstajemy mało wypoczęci i często bardziej zmęczeni niż wieczorem po położeniu się do łóżka. Najlepsze do spania jest łóżko z odpowiednio dobranym materacem. Warto też pamiętać, że co kilka lat trzeba go wymienić na nowy. Materace nie są bowiem nieśmiertelne.

Wybór właściwego materaca

Aby kupić dobry materac, na początku musimy nieco poznać tę branżę i grupę produktów. Producenci materaców nieustannie wypuszczają na rynek nowe modele z ciekawymi wypełnieniami. Jeszcze do niedawna mieliśmy do wyboru wyłącznie klasyczne materace sprężynowe. Dziś popularne są materace bez sprężyn z wypełnieniami w postaci pianki, lateksu czy z innymi wygodnymi materiałami. Zanim wybierzemy konkretny materac, warto dokładnie sprawdzić, z czego jest wykonany, jakie są właściwości danego materiału oraz wszystkie dane i parametry techniczne. W przypadku materaca istotnym czynnikiem jest jego twardość. Do wyboru mamy materace o różnej twardości, wśród których najlepsze są te o twardości średniej lub o różnych strefach twardości, które zapewniają właściwe podparcie dla wszystkich partii naszego kręgosłupa. Jeśli wybieramy na materace topery producent również musi podawać wszystkie dotyczące ich dane techniczne.

Stawiajmy na wysoką jakość

Materac do łóżka sypialnianego jest sporą inwestycją. Niektóre modele są wyjątkowo kosztowne i mogą nieco odstraszać. Jednak oszczędzanie na jakości snu nigdy nie jest wskazane. Gdy decydujemy się na najtańsze modele materaców, możemy być niemal pewni, że prędzej czy później pojawią się problemy z ich codziennym użytkowaniem. Materace muszą być wysokiej jakości, trwałe, wytrzymałe, oddychające i przewiewne. Warto również upewnić się, że materac jest wyposażony w pokrowiec, który można bez problemu zdjąć i wyprać. Materac to wybór na wiele lat, dlatego warto traktować go jako inwestycję w spokojny sen i w dobre samopoczucie w ciągu dnia. Śpiąc na dobrym materacu możemy mieć pewność, że zapewni on nam komfortowy wypoczynek. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto przejrzeć produkty pochodzące od różnych producentów i upewnić się, które materace najbardziej będą spełniały nasze oczekiwania. Jeśli wybierzemy źle, możemy natomiast mieć pewność, że dosyć szybko trzeba będzie wymienić materac na nowy.