Co to jest data center? Wszystko, co warto wiedzieć o centrach danych

data center

Przyszłość centrum danych będzie zależała od chmury, infrastruktury hiperkonwergentnej i bardziej wydajnych urządzeń. Czym jest data center? To nic innego, jak obiekt używany przez przedsiębiorstwa do przechowywania aplikacji i informacji o ważnym znaczeniu dla całego przedsiębiorstwa. W miarę ewolucji, od scentralizowanych obiektów lokalnych do wdrożeń brzegowych do publicznych usług w chmurze, ważne jest, aby myśleć długoterminowo o tym, jak zachować ich niezawodność i bezpieczeństwo w swojej firmie. Zobacz, co warto wiedzieć na temat data center!

Czym dokładnie jest data center?

Data center to obiekt używany do przechowywania systemów komputerowych lub serwerów i powiązanych komponentów, takich jak komunikacja sieciowa i systemy pamięci masowej. Brzmi to bardzo skomplikowanie… i poniekąd rzeczywiście tak jest. Zwykle data center obejmuje nadmiarowe lub rezerwowe zasilacze, łącza transmisji danych, kontrole środowiskowe i różne urządzenia zabezpieczające.

Duża grupa sieciowych serwerów komputerowych jest wykorzystywana przez organizacje do przetwarzania, przechowywania i dystrybucji dużych ilości danych. W tym celu stosuje się właśnie data center – by uniknąć, chociażby konieczności utrzymywania serwerów we własnym biurze.

W przypadku prawie każdego rodzaju transakcji biznesowej wymagana jest elektroniczna wymiana danych. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na natychmiastowe dostarczanie danych powstały właśnie data center, aby móc obsłużyć napływ żądań. W ostatnich latach centra danych znacznie się rozwinęły, poprawiając wydajność i zwiększając skalę w celu przyjęcia technologii, takich jak wirtualizacja, przetwarzanie w chmurze.

Jak działa data center?

Data center są najczęściej określane jako mózg firmy. To tutaj zachodzą wszystkie krytyczne procesy firmy, które są uruchamiane na serwerach komputerowych. Wszystkie ważne dane z firmy są również przetwarzane, przechowywane i organizowane w pakiety do transmisji właśnie w data center.

To w centrach danych umieszczone są routery, które wyznaczają najlepszą ścieżkę przesyłania danych. Samo data jest zbudowane z wykorzystaniem wielu urządzeń zaprojektowanych i zintegrowanych z myślą o odporności.

Z czego składa się data center?

Data center powinno znajdować się w odpowiednio skonstruowanym pomieszczeniu, najlepiej dedykowanym i przystosowanym budynku. Powinno być chronione przed wieloma czynnikami. Z czego składa się dobrze stworzone data center?

  • serwerowni,
  • miejsca do przechowywania danych,
  • oprogramowania,
  • odpowiedniego okablowania,
  • infrastruktury sieciowej,
  • zasilania awaryjnego,
  • systemu chłodzenia.

Dlaczego warto zainwestować w data center?

Zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową, moc obliczeniową i informacje gwałtownie rośnie, a firmy muszą być w stanie nadążyć za zapotrzebowaniem rynku. Dlaczego? Po to, aby móc dostarczać odpowiednie treści i jednocześnie zaspokajać potrzeby swoich klientów.

W wielu przypadkach nowoczesne modele biznesowe firmy opierają się na data center, stanowiących podstawę lub „fabrykę” usług oferowanych przez firmę. Na przykład firmy takie jak Facebook, Apple, eBay, Amazon i LinkedIn wszystkie polegają na centrach danych w zakresie dostarczania podstawowych usług i produktów swoim klientom. Bez data center nowoczesne, duże przedsiębiorstwa albo po prostu nie mogą istnieć, albo narażają się na utratę przychodów i negatywny wpływ na satysfakcję klientów

Zainwestowanie w nowoczesne data center jest ważnym elementem każdej firmy, której zależy na rozwoju w świecie IT. Dzięki nim zwiększyć zdolności produkcyjne w swojej firmie, lepiej wykorzystać i zaplanujesz wydajność pracowników, a także usprawnisz efektywność energetyczną w przedsiębiorstwie. Po prostu warto!

Niezbędne akcesoria do iPhone, których nie możesz przegapić