Wolne połączenie internetowe – problem i rozwiązanie

speedtestBiorąc pod uwagę liczbę konsol, urządzeń i gadżetów obsługujących Internet i Wi-Fi, które przeciętny człowiek włącza do swojego codziennego życia, wolne połączenie internetowe może być czymś więcej niż tylko drobną niedogodnością. Jeśli przesyłanie strumieniowe wideo jest przerywane, gra online opóźnia się lub Twoja produktywność w domu często jest zakłócana przez powolne pobieranie i nieprawidłowe rozmowy wideo, przyczyną może być wolne połączenie internetowe. Nasz przewodnik pomoże Ci zidentyfikować problemy i oferuje rozwiązania dla wszystkich potrzeb związanych z szybkością sieci domowej.

Przeciążenie sieci

Jeśli Twój internet zacznie zwalniać, gdy wszyscy wrócą do domu w dany dzień (lub przełączą się z rozmów służbowych na Netflix i przeglądają media społecznościowe na telefonie), liczba urządzeń podłączonych do Twojej sieci może powodować przeciążenie sieci. Zator powoduje prosty czynnik: ile danych żąda sieć i ile z nich jest przesyłanych do tej sieci. Im więcej podłączonych urządzeń, tym więcej danych jest żądanych i przesyłanych przez sieć domową.

Nie wszystkie przeciążenia pochodzą z Twojej własnej sieci. W godzinach szczytu ilość danych żądanych przez wszystkich klientów dostawcy Internetu na danym obszarze przekracza ilość danych, które sieć może efektywnie przesłać, a wszyscy klienci doświadczają przeciążenia sieci.

Sieci światłowodowe są w stanie obsłużyć jednocześnie ogromną ilość ruchu sieciowego i generalnie charakteryzują się mniejszymi przeciążeniami niż sieci kablowe lub DSL.

Rozwiązanie: dostosuj ustawienia jakości usług

Jeśli problemy z szybkością Internetu wynikają z przeciążenia sieci, spróbuj dostosować ustawienia jakości usług routera. Ustawienia te działają jak kontroler ruchu lotniczego w sieci domowej — pomagają routerowi ustalać priorytety ruchu sieciowego, co oznacza, że najważniejsze dane dotrą tam, gdzie powinny, zanim zostaną przetworzone jakiekolwiek inne dane. Oznacza to, że możesz pozostać na popołudniowym spotkaniu Zoom, podczas gdy Twoje dzieci oglądają bajki po szkole, bez żadnych przerw i spowolnień. Nie każdy router oferuje użytkownikom dostęp do ustawień tego rodzaju, co warto podkreślić. Jeśli chcesz ustalić priorytety i zorganizować ruch sieciowy, może być konieczna aktualizacja routera oraz sprawdzenie prędkości internetu z pomocą: https://testujpredkosc.pl/speedtest.

Limit limitu danych

Jeśli Twój plan internetowy obejmuje miesięczny limit danych, usługodawca może spowolnić działanie sieci w miarę osiągnięcia lub przekroczenia przydzielonej ilości danych. Nadwyżki te mogą wiązać się z opłatami, w zależności od planu i dostawcy. Jeśli Twój plan obejmuje ograniczenie danych, upewnij się, że wiesz, ile danych wykorzystujesz miesięcznie, aby nie przekroczyć limitu. Większość routerów nie pozwala użytkownikom sprawdzać wykorzystania danych, dlatego musisz znaleźć oprogramowanie wewnętrzne routera innej firmy, które pomoże Ci monitorować wykorzystanie danych w sieci domowej.

Rozwiązanie: Monitoruj wykorzystanie danych lub przejdź na nieograniczoną transmisję danych

Gdy już zapewnisz sobie możliwość skutecznego monitorowania wykorzystania danych, upewnij się, że nie przekraczasz limitu danych. Im więcej członków Twojego gospodarstwa domowego, tym więcej urządzeń będzie korzystać z danych w Twojej sieci. Jeśli Twoje gospodarstwo domowe korzysta z treści przesyłanych strumieniowo, pamiętaj, że przesyłanie strumieniowe może szybko pochłonąć dużo przydzielonych Ci danych — zwłaszcza jeśli przesyłasz strumieniowo w rozdzielczości HD i 4K. Jednak nieograniczony plan transmisji danych usuwa wszelkie konsekwencje wynikające z przekroczenia limitu danych.

Zablokowane sygnały Wi-Fi

Jeśli głównie korzystasz z Wi-Fi, przyczyną powolnego Internetu może być Twoja fizyczna lokalizacja. Sygnały Wi-Fi są blokowane przez ściany, drzwi, kanapy i inne meble. Jeśli router jest schowany w szafie lub kącie domu, zwiększasz liczbę przeszkód, które musi pokonać sygnał Wi-Fi, zanim dotrze do Ciebie, spowalniając sieć, zanim w ogóle będziesz mógł z niej skorzystać.
Rozwiązanie? Użyj kabla Ethernet lub zmień położenie routera.