Jak walczyć z brzydkim zapachem w domu?

General FreshMasz wrażenie, że w twoim domu ciągle nieładnie pachnie? Źródeł takiego zapachu może być wiele, przez co walka z nim wydaje się nierówna. W naszym artkule znajdziesz przydatne informacje o tym, na co zwrócić uwagę i jak skutecznie rozwiązać problem. Czytaj do końca, bo radzimy też, jaki środek zapachowy warto wybrać.

Usuwanie brzydkiego zapachu

Aby usunąć brzydkie zapachy z domu, najpierw trzeba zlokalizować ich źródła. To jedyna w 100% skuteczna metoda. Niestety dość często zapach wynika z kilka czynników, więc i znalezienie źródła bywa trudne. Zdarza się też, że nieprzyjemna woń wydobywa się z miejsc, nad którymi nie mamy kontroli np. z mieszkania obok lub z dworu.

Niemniej, na początku zawsze warto skupić się na tych rzeczach, na które mamy wpływ. Co w domu może być źródłem nieprzyjemnego zapachu?

Źródła brzydkiego zapachu

  • Wentylacja – często za brzydki zapach odpowiada brak dobrej wentylacji. W takim przypadku cyrkulacja powietrza jest utrudniona, kurz i wilgoć zbierają się. To sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów, które odpowiadają za specyficzny, nieświeży odór. Walka z takim źródłem zapachu może być bardzo trudna. Zazwyczaj wymaga wymiany lub udrożnienia instalacji.
  • Brudne tekstylia – wszystkie zasłony, firanki, kurze, pościele itp. szybko się brudzą i zbierają liczne zanieczyszczenia z powietrza. Nic więc dziwnego, że długo nieczyszczone i nieprane stają się źródłem brzydkiego zapachu. Wszystkie domowe tekstylia należy regularnie odświeżać.
  • Wilgoć – zapach stęchlizny wywoływany jest przez wilgoć. To kolejne trudne do usunięcia źródło, ponieważ może wymagać kosztownych prac. Jeśli wilgoć nie pochodzi np. z rzadko wietrzonej łazienki, może wydobywać się ze ścian budynku (z powodu niewłaściwych materiałów budowlanych). Wówczas jest to sytuacja trudna i potencjalnie szkodliwa dla zdrowia. Zwilgotniałe ściany są bowiem doskonałym środowiskiem dla pleśni.
  • Zwierzęta – jeśli masz w domu zwierzęta, pamiętaj o tym, aby regularnie sprawdzać, czy przypadkiem to one lub ich rzeczy nie są źródłami brzydkich zapachów. Np. jeśli posiadasz kota, często wymieniaj żwirek, a jeśli psa – często pierz jego posłanie. Bardzo możliwe, że kąpieli wymaga również pupil.

Jak zadbać o ładny zapach w domu?

Walczyć z brzydkimi zapachami możemy również poprzez maskowanie ich. Najpopularniejszym narzędziem do tego celu są natomiast odświeżacze powietrza.  Warto jednak podkreślić, że ich skuteczność zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od marki. Odświeżacze niskiej jakości słabo maskują brzydki zapach lub nawet mieszają się z nim. Wówczas mieszanka woni może być jeszcze gorsza.

Jaki odświeżacz warto kupić? Polecamy produkty polskiej marki General Fresh. Są to odświeżacze dostępne w różnych formach i dziesiątkach wariantów zapachowych. Cechują się niezwykłą wydajnością oraz skutecznością.