Wady i zalety stosowania klimatyzacji

Klimatyzacja jest systemem już praktycznie niezbędnym w naszych samochodach czy biurach. Również coraz częściej znajdujemy takie rozwiązania w naszych domostwach. Dzieje się tak głównie za sprawą systematycznego wzbogacania się Polaków jak i coraz cieplejszych letnich dni. W przypadku biurowców dzieje się to za sprawą zmiany typu budownictwa. Niegdyś ciężkie, ceglane budynki zachowywały odpowiednią temperaturę podczas ciepłych letnich dni. Dzisiaj natomiast szkielety są lekkie, ściany cienkie, a okna niezwykle duże. Przez to budynki biurowe znacznie szybciej się nagrzewają co sprawia, że klimatyzacja w takich pomieszczeniach jest niezbędna. Jakie jednak tak naprawdę są plusy takich systemów? I czy występują jakieś wady? Postaram się to przybliżyć w dalszej części artykułu!

Zalety klimatyzacji

Oczywistą i największą zaletą systemów klimatyzacyjnych jest przede wszystkim komfort termiczny i wilgotność powietrza odpowiadające potrzebom człowieka. W ciepłe i upalne letnie dni nasza produktywność zdecydowanie maleje, a w nagrzanych biurowcach praktycznie nie da się pracować. Badania naukowe potwierdzają, że temperatura odbiegająca od komfortu termicznego negatywnie wpływa na naszą wydajność w pracy. Dzięki odpowiedniej temperaturze jesteśmy w stanie znacznie łatwiej się skupić i nasza produktywność zdecydowanie wzrasta. To jest główna zaleta, która znacznie wpłynęła na popularyzację takiego rozwiązania w naszych domostwach. Dodatkowym plusem jest też tutaj możliwości instalacji takiego systemu. Aktualne usługi można zamontować praktycznie wszędzie, a w tych wyjątkowych przypadkach możemy cieszyć się klimatyzacją przenośną. Na pewno zaletą jest też tutaj łatwość sterowania takim systemem. Za pomocą pilota lub poprzez wifi z łatwością możemy ustawić pożądane parametry. Do tego wszystkiego moc klimatyzatora można bez problemy dobrać, dzięki czemu staje się on niezwykle wydajnym rozwiązaniem. Ponadto klimatyzatory skutecznie filtrują pomieszczenia co jest zbawienne dla alergików. Dobry klimatyzator skutecznie pozbędzie się wszelkich zanieczyszczeń – w tym roztoczy – z powietrza. To wszystko ciągnie jednak za sobą szereg wad. Jeśli szukasz dobrej klimatyzacji w Poznaniu, zajrzyj tutaj.

Jakie są wady takich usług?

Przede wszystkim klimatyzatory bywają głośne. Może to negatywnie wpływać na nasze odczucia akustyczne. Dzieje się tak głównie w tańszych egzemplarzach jak i klimatyzatorach przenośnych – tutaj nie warto oszczędzać. Do tego wszystkiego zimny przeciąg potrafi skutecznie wpływać na stan zdrowotny niektórych osób. Powoduje to głównie dolegliwości reumatyczne, na co skarży się dużo osób. Dodatkowo klimatyzatory w wersji split czy multisplit mogą nieznacznie zmieniać ciśnienie w pomieszczeniu co może powodować migreny czy inne bóle głowy. W takich rozwiązaniach często borykano się z problemami pleśni, grzybami czy innymi bakteriami. Nie jest to jednak już problemem, gdyż aktualne urządzenia dysponują odpowiednią technologią skutecznie likwidującą ten problem.

Jak widać klimatyzatory powodują szereg nieprzyjemności, które mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie. Jednak komfort termiczny jest cechą, która często ułatwia nam podjęcie decyzji na montaż takich usług.