Utrzymanie zdrowego umysłu i ciała w czasie egzaminu – porady dla rodziców maturzystów

Nie ma wątpliwości, że presja odczuwana jest w wielu domach w całym kraju – w których rośnie maturzysta. Jeśli jesteś rodzicem, który ma nastolatków, którzy muszą w najbliższym roku przez to przejście, to zachowanie spokoju i udzielenie im pomocy będzie Twoim priorytetem w nadchodzących miesiącach.

Dobre odżywianie i nawyki zdrowego stylu życia mogą łatwo ześlizgnąć się z listy priorytetów podczas tygodni rewizyjnych, panika może się rozpocząć, a życie domowe może stać się nieco niespokojne i mniej harmonijne!

Oto kilka prostych wskazówek, aby złagodzić stres i pomóc synowi lub córce w pokonaniu wyzwań związanych z nadchodzącą maturą.

1. Śniadanie jest niezbędne: śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, ponieważ zużywa 20% naszej energii. Po nocnym śnie ciało nie jadło pokarmu przez kilka godzin i potrzebuje odpowiedniej mieszanki jedzenia i picia, aby się obudzić i zapewnić stały dopływ glukozy (energii) przez cały dzień. Zapewnia to spójność czujności i koncentracji, pomijanie śniadania spowoduje:

  • zmęczenie
  • drażliwość
  • zamglenie mózgu

Bez porządnego śniadania, nawet najlepsze podręczniki z sklep.terazmatura.pl nie pomogą.

Nawet jeśli ty lub dzieciom brakuje czasu, zachęcaj je do zjedzenia jajka na razowym toście lub zdrowego jogurtu i kawałka owoców. Miska owsianki zapewni również powolne uwalnianie energii, ale spróbuj dodać łyżeczkę nasion lub kilka orzechów na białko. Alternatywnie w blenderze można przygotować koktajl ze szpinakiem, ogórkiem, bananem i jagodami w niecałą minutę, co przydaje się, gdy wybiegniesz za drzwi. Ponownie 5 lub 6 orzechów doda białko i zdrowe tłuszcze, które pomogą zachować pamięć i nastrój w ciągu dnia.

2. Woda: Nawodnienie podczas nauki jest bardzo ważne. Odwodnienie prowadzi do zmęczenia i drażliwości. Zachęcaj dzieci do picia wody, aby utrzymać poziom koncentracji i nie wracaj do napojów gazowanych o dużej zawartości cukru i mogących wywoływać niepokój. Woda nasycona owocami w dzbanku w lodówce może zachęcać do picia, więc być może warto do niej pokroić pomarańcze, cytryny, truskawki lub ananasa, jeden lub dwa owoce cytrusowe, a może trochę liści mięty dla posmaku mięty pieprzowej.

2 litry wody dziennie zapewnią optymalne nawodnienie i funkcjonowanie psychiczne. Kofeina ma swoje miejsce, ale więcej niż 2 kawy będą zakłócać jakość snu i wywoływać niepokój,, który jest szkodliwy dla koncentracji i uczenia się. Herbata zawiera mniej kofeiny, więc 3-4 zwykłe filiżanki nie powinny powodować żadnych szkodliwych efektów, jeśli są przyjmowane rano lub wczesnym popołudniem. Napojów energetycznych należy unikać za wszelką cenę.

Dobry sen jest niezbędny dla procesu pamięci i zapobiega wyczerpaniu oraz uczuciom beznadziejności i irracjonalnym myślom. Koncentracja jest poważnie zaburzona, jeśli sen trwa mniej niż 8 godzin regularnie Pilnuj więc tego, by Twój maturzysta przesypiał odpowiednią ilość snu, a zbliżający się maj wraz z wszystkimi egzaminami nie będzie aż tak przerażającym faktem.